Putin: Naszym zadaniem jest wspierać Paszyniana

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że ​konieczne jest wsparcie premiera Armenii i jego zespołu w realizacji decyzji o zawieszeniu broni w Górskim Karabachu. Rosyjski przywódca powiedział to na internetowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego OUBZ.

Zdaniem Prezydenta Federacji Rosyjskiej kierownictwo w Erywaniu musiało podjąć bardzo trudne decyzje, ale konieczne dla narodu Armenii. Putin uważa, że ​​były to bolesne decyzje, ale jednocześnie konieczne i wymagające od premiera dużej odwagi.

Putin powiedział w trakcie wideokonferencji z przywódcami Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu, że Rosja i jej sojusznicy powinni pomóc Paszynianowi w realizacji porozumienia armeńsko-azerbejdżańskiego, które negocjowała Moskwa.

„To oczywiste, a każdy z obecnych na tym spotkaniu rozumie, na ile jest odpowiedzialny przy tego rodzaju decyzjach. On [premier Armenii – przyp.] Wziął na siebie tę odpowiedzialność. A naszym zadaniem jest teraz wspierać zarówno samego premiera, jak i jego zespół w budowaniu spokojnego życia, realizacji wszelkich decyzji i pomocy osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej – podkreślił prezydent Rosji.

Porozumienie w Górskim Karabachu

Przypomnijmy, że przywódcy Armenii, Azerbejdżanu i Rosji podpisali w nocy z 9. na 10. listopada trójstronne oświadczenie o zaprzestaniu działań wojennych w Górskim Karabachu.

Złość ulic Erywania wobec podpisanego porozumienia połączyła się z ciągłymi wezwaniami do rezygnacji Paszyniana, wysuwanymi przez przywódców opozycji, prezydenta Armenii i demonstrantów na ulicach stolicy kraju.

Krytycy Paszyniana byli jeszcze bardziej rozwścieczeni stwierdzeniem Putina z 16. listopada, że strona ormiańska poniosłaby mniejsze straty terytorialne, a w szczególności zachowałaby kontrolę nad strategicznym miastem Karabachu, Shushi (Szusza), gdyby Paszynian zgodził się na warunki zawieszenia broni z 20. października.

Premier Armenii odrzucił żądania opozycji o rezygnację i przyspieszone wybory parlamentarne. Zobowiązał się do „przywrócenia stabilności” w Armenii w nadchodzących miesiącach proponując 15-punktowy plan wyjścia kraju z kryzysu po zakończonych walkach.

Przemawiając na posiedzeniu OUBZ, Paszynian ponownie podziękował Putinowi za pomoc w powstrzymaniu wojny z Azerbejdżanem i rozmieszczenie rosyjskich sił pokojowych w Karabachu. Skarżył się także na powolne tempo wymiany jeńców ormiańskich i azerbejdżańskich oraz wzajemne przekazywanie ciał poległych żołnierzy.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Putin: Naszym zadaniem jest wspierać Paszyniana”

Możliwość komentowania została wyłączona.