Armenia: Premier dokonuje rekonstrukcji rządu

Premier Nikol Paszynian dokonał w zeszłym tygodniu zmian w gabinecie na stanowiskach ministrów obrony, pracy i spraw społecznych Armenii w ramach obiecanej przez niego na początku poprzedniego tygodnia rekonstrukcji w rządzie.

Minister obrony Davit Tonojan oraz ministrowie pracy i spraw społecznych Zaruhi Batojan zostali zastąpieni przez dwóch doradców Paszyniana: odpowiednio Vagharshaka Harutiuniana i Mesropa Arakeliana. Harutiunian to emerytowany generał armii, który był już ministrem obrony w latach 1999-2000.

Nowym ministrem ds. sytuacji nadzwyczajnych został wyznaczony inny, czynny generał Andranik Pilojan, który zastąpił na tym stanowisku Felix Tsolakjan. Tsolakjan ustąpił ze stanowiska we wtorek dzień po rezygnacji ministra spraw zagranicznych Zohraba Mnatsakaniana.

Dymisje pokłosiem walk w Karabachu

Dymisje są powszechnie przypisywane rezultatowi sześciotygodniowej wojnie z Azerbejdżanem, która spowodowała znaczne straty terytorialne Ormian w Górskim Karabachu.

Walki zostały wstrzymane 10. listopada przez rozejm przy pośrednictwie Rosji. Porozumienie wywołało uliczne protesty w Erywaniu i żądania opozycji o rezygnację Paszyniana. Premier i jego polityczni sojusznicy odrzucili te żądania.

Szef rządu ogłosił w środę, że dokona zmian w rządzie, aby w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wdrożyć plan działań zmierzających do „ustanowienia stabilności i bezpieczeństwa w kraju”. 15-punktowy plan, odrzucony przez opozycję, wzywa m. in. do gruntownej reformy sił zbrojnych Armenii.

Niektórzy przedstawiciele frakcji obwiniali właśnie Tonojana za klęskę militarną w Karabachu. Ministerstwo Obrony Armenii odrzuciło te krytykę. W oświadczeniu wydanym zaraz po zwolnieniu Tonojan powiedział: „Czy jestem zadowolony z moich wyników w czasie wojny i przygotowań do niej? Myślę, że niektóre koncepcyjne kierunki, na które nie miałem wystarczająco dużo czasu, wymagają rewizji. W tym sensie jestem gotów wziąć na siebie część odpowiedzialności”.

Były szef resortu obrony wskazał jednocześnie, że jego zdaniem teraz nie jest odpowiedni czas na ocenę jego osiągnięć. „Trzeba załagodzić istniejącą sytuację” – powiedział.

Paszynian mianował Tonojana ministrem obrony po dojściu do władzy w maju 2018 r. Tonojan wcześniej był wiceministrem obrony w latach 2010-2017, za rządów byłego prezydenta Serża Sarkisjana.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Armenia: Premier dokonuje rekonstrukcji rządu”

Możliwość komentowania została wyłączona.