Kazachstan eksportuje 2,8 mln ton ropy naftowej z portu Aktau w ciągu dziesięciu miesięcy

 KazTransOil – krajowy przewoźnik ropy naftowej wyeksportował 2,8 mln ton kazachskiej ropy z portu Aktau w okresie styczeń-październik, czyli o 981 000 ton, czyli o 54 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Wolumen ropy przewiezionej z portu Aktau do portu w Baku wzrósł o 964 tys. ton do miliona ton, a do portu w Machaczkale – do 17 mln.

Zgodnie z poleceniem prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa w sprawie zwiększenia wolumenu transportu ropy naftowej Transkaspijskim Międzynarodowym Szlakiem Transportowym, narodowy koncern naftowo-gazowy KazMunayGas i azerbejdżański SOCAR podpisały w 2022 r. umowę na transport 1,5 mln ton ropy rocznie ze złoża Tengiz w kierunku ropociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan.

Ponadto KazTransOil dostarczył 690 000 ton kazachskiej ropy systemem ropociągów rosyjskiego państwowego operatora rurociągów Transnieft w celu dalszej dostawy do Niemiec. W listopadzie koncern planuje dostarczyć do Niemiec 100 tys. ton kazachskiej ropy.

KazTransOil potwierdził dostępność technicznych zdolności do transportu 1,2 mln ton kazachstańskiej ropy rocznie tą samą trasą, zgodnie z rocznym wnioskiem złożonym w grudniu ubiegłego roku w ramach kazachsko-rosyjskiej umowy międzyrządowej.