Blinken rozmawia z czołowymi dyplomatami Uzbekistanu i Tadżykistanu na temat Afganistanu

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się z czołowymi dyplomatami Uzbekistanu i Tadżykistanu 1 lipca, a Afganistan był głównym tematem rozmów, ponieważ siły amerykańskie przygotowują się do wyjścia z rozdartego wojną kraju, a Waszyngton poszukuje partnerów z Azji Centralnej.

Spotkania w Waszyngtonie odbywają się, gdy w ostatnich tygodniach talibowie przejęli kontrolę nad dziesiątkami dzielnic, budząc obawy, że wspierany przez Zachód rząd w Kabulu i afgańskie siły bezpieczeństwa mogą upaść.

Ekspansja talibów w północnym Afganistanie oddała w ręce bojowników kilka dystryktów graniczących z Uzbekistanem i Tadżykistanem, co stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa obu krajów Azji Centralnej. Tadżyccy urzędnicy przygotowują się na możliwy napływ uchodźców, podczas gdy Uzbekistan w zeszłym miesiącu ogłosił ćwiczenia wojskowe wzdłuż granicy.

,,Mamy silne wspólne interesy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w regionie, szczególnie w odniesieniu do Afganistanu.” – powiedział Blinken w krótkich uwagach u boku uzbeckiego ministra spraw zagranicznych Abdulaziza Kamilova. Kamilov powiedział, że jego rozmowy z Blinkenem „zwrócą poważną uwagę na sytuację w regionie”.

Z kolei podczas spotkania z tadżyckim ministrem spraw zagranicznych Sirojiddinem Muhriddinem, Blinken omówił sytuację w Afganistanie i „potwierdził zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa, stabilności i integralności terytorialnej Tadżykistanu”, zgodnie z odczytem Departamentu Stanu.

Sytuacja w Afganistanie, a polityka USA wobec Azji Centralnej

Nawet gdy wojska amerykańskie opuszczają Afganistan, Stany Zjednoczone zobowiązały się nadal zapewniać wsparcie afgańskiemu rządowi i siłom bezpieczeństwa, w tym możliwość przeprowadzenia nalotów na talibów przy użyciu samolotów bojowych spoza kraju. Kiedy prezydent Joe Biden na początku tego roku ogłosił, że siły amerykańskie opuszczą Afganistan do września, powiedział, że Stany Zjednoczone „nie będą odwracać oczu od zagrożenia terrorystycznego w Afganistanie”.

„Stany Zjednoczone zreorganizują nasze zdolności i aktywa antyterrorystyczne w regionie, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się zagrożenia terrorystycznego w Afganistanie.” – powiedział Biden. W ostatnich tygodniach doniesienia mediów, w tym The New York Times i The Wall Street Journal, sugerowały, że urzędnicy amerykańscy chcą zmienić pozycję niektórych sił w Uzbekistanie i Tadżykistanie, aby śledzić talibów i Al-Kaidę, biorąc pod uwagę oba kraje i bliskość Afganistanu.

Potencjalne opcje, według amerykańskich urzędników, obejmują umieszczanie wojsk, dronów, bombowców i zasobów wywiadowczych w bazach lub obiektach w dwóch krajach Azji Centralnej. Inne rozważane opcje to wykorzystanie sił USA na Bliskim Wschodzie i okrętów marynarki wojennej na morzu.

Perspektywa obecności wojsk amerykańskich w Azji Centralnej może spotkać się z oporem Rosji i Chin, dwóch rywali USA mających wpływy w regionie. Według różnych źródeł Waszyngton chce tymczasowo rozmieścić około 9 000 obywateli afgańskich, którzy pracowali z siłami amerykańskimi w Afganistanie w trzech krajach Azji Centralnej.

Bloomberg zacytował dwie osoby zaznajomione z rozmowami, które powiedziały, że Stany Zjednoczone poprosiły Kazachstan, Tadżykistan i Uzbekistan o przyjęcie Afgańczyków. Departament Stanu odmówił skomentowania tych doniesień.

Jedna odpowiedź do “Blinken rozmawia z czołowymi dyplomatami Uzbekistanu i Tadżykistanu na temat Afganistanu”

Możliwość komentowania została wyłączona.