Kazachstan sugeruje liniom lotniczym ocenę ryzyka w obliczu nasilających się ataków dronów na Rosję

Administracja lotnictwa Kazachstanu „wysłała instrukcje dotyczące podjęcia odpowiednich środków w celu oceny ryzyka” kazachskim liniom lotniczym wykonującym loty do Rosji w związku ze zwiększoną liczbą ataków dronów.

„W wyniku kontroli stwierdzono pewien poziom zagrożenia dla pasażerów i statku powietrznego. W związku z tym wysłaliśmy instrukcje do pasażerskich linii lotniczych Kazachstanu i firm czarterowych, aby oceniły ryzyko i podjęły odpowiednie działania zapobiegające temu ryzyku.” – stwierdził główny inspektor lotnictwa Kazachstanu Dauletbek Adilbekuly.

Zdaniem Głównego Inspektora Lotnictwa zagrożenie to „pochodzi głównie ze strony bezzałogowych statków powietrznych”. W ostatnim czasie ataki dronów na terytorium Rosji, w tym na Moskwę i obwód moskiewski, stały się częstsze. W ciągu kilku dni tymczasowo zawieszono 130 lotów.

Rosja obwinia Ukrainę za ataki dronów i podaje, że zestrzeliła większość dronów. Ukraina nie wydała oficjalnego oświadczenia w sprawie ataków. Obecnie między Kazachstanem a Rosją latają kazachskie linie SCAT i Qazaq Air, rosyjski Aeroflot, Azimut i Red Wings.

Istnieją trasy z Kazachstanu do Rosji z miast: Astana, Ałmaty, Szymkent, Karaganda, Kustanaj, Aktau, Atyrau. A z Rosji z miast: Moskwa, Sankt Petersburg, Jekaterynburg, Kazań, Ombi, Ufa, Żukowski, Samara, Soczi, Grozny, Machaczkała, Astrachań, Krasnojarsk i Niżny Nowogród. Według BBC w tym roku na terytorium Rosji i zaanektowanego Krymu przeprowadzono ponad 190 ataków dronami.

We wrześniu ubiegłego roku Rosja nie przystąpiła do rady agencji lotniczej ONZ – Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). ICAO ostrzegła, że ​​loty do Rosji są niebezpieczne.