Rośnie eksport produktów rolnych z Azji Centralnej do Chin

Obroty handlowe między Chinami a pięcioma krajami Azji Środkowej (Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem) wzrosły od stycznia do kwietnia o 37,3 proc. rok do roku. 

Wśród chińskiego importu energia stanowi 55 proc. całkowitego wolumenu – gaz ziemny, ropa naftowa, węgiel. W segmencie importu minerały metaliczne wzrosły o 13,7 proc. Ponadto na rynku chińskim w pośpiechu promowane są wysokiej jakości produkty rolne z pięciu krajów Azji Środkowej, których wzrost wyniósł 42,9 proc.

W segmencie chińskiego eksportu nastąpił wzrost mechanicznych produktów elektrycznych i towarów pracochłonnych. Wolumen wyrobów maszynowych i elektrotechnicznych wzrósł o 68,3 proc. i stanowił 45,2 proc. łącznego eksportu Chin. Eksport chińskiej odzieży i tekstyliów również wzrósł o 75,2 proc.

W celu promowania wymiany handlowej z pięcioma krajami Azji Środkowej Departament Celny Chin zamierza aktywnie wspierać wznowienie przewozów pasażerskich i towarowych, rozwijać system jednego okienka oraz wzajemne uznawanie upoważnionych podmiotów gospodarczych.

Chiny wyraziły zainteresowanie zwiększeniem dostaw produktów rolno-spożywczych z Azji Środkowej, poszerzając w tym celu „zielony korytarz” w procedurach odprawy celnej. Obecnie z Azji Centralnej do Chin eksportuje się ponad 100 rodzajów produktów rolnych i spożywczych, utworzono osiem „zielonych korytarzy” wyłącznie dla przetworzonych produktów rolnych.

2 odpowiedzi na “Rośnie eksport produktów rolnych z Azji Centralnej do Chin”

Możliwość komentowania została wyłączona.