Kazachstan otworzy dom handlowy w Afganistanie

W Afganistanie zostanie otwarty dom handlowy Kazachstanu. O tym poinformowały w trakcie wizyty kazachskiej delegacji w Kabulu służby prasowe rządu w Astanie. Ambasada afgańska wznowi pracę w stolicy Kazachstanu.

Otwarcie domu handlowego ogłoszono podczas kazachsko-afgańskich rozmów w Kabulu. Kluczowymi zadaniami domu handlowego będzie intensyfikacja stosunków handlowych i gospodarczych między Kazachstanem a Afganistanem, a także zwiększenie wymiany handlowej między krajami.

W skład delegacji Kazachstanu weszli wicepremier, minister handlu i integracji Republiki Kazachstanu Serik Zhumangarin oraz 18 kazachskich przedsiębiorców-eksporterów przemysłu spożywczego (mąka, makaron, słodycze, napoje i produkty mleczne). Wcześniej, w imieniu prezydenta Kassyma-Żomarta Tokajewa Kazachstan przekazał Afganistanowi 5 403 tony pomocy humanitarnej.

,,Jak wielokrotnie podkreślał Kassym-Żomart Tokajew, społeczność międzynarodowa, a w szczególności Kazachstan, nie może pozostawić bez pomocy narodu afgańskiego, który znalazł się w trudnej sytuacji. To symboliczne, że nasza misja humanitarna odbywa się w świętym miesiącu Ramadan i w tym błogosławionym czasie dla wszystkich muzułmanów życzę wszystkim pokoju i spokoju” – powiedział Serik Zhumangarin na spotkaniu w Kabulu.

Oczekuje się, że dom handlowy stanie się platformą między kręgami biznesowymi obu krajów, zapewniając organizację wydarzeń w Kazachstanie i Afganistanie. Wicepremier ds. gospodarczych w rządzie talibów, mułła Abdul-Ghani Baradar, powiedział, że strony zgodziły się wznowić pracę afgańskiej misji dyplomatycznej w Astanie Wyjaśnił, że strona kazachska obiecała przyjąć dyplomatów, którzy zostaną wysłani przez talibów do pracy w ambasadzie. Kazachstan nie skomentował jeszcze oficjalnie tej informacji.

Pomimo faktu, że talibowie kontrolują władzę w Afganistanie od półtora roku, ich rząd nie jest uznawany przez żaden kraj na świecie. Jednak wcześniej ambasady Afganistanu w Rosji, Chinach, Turkmenistanie, Iranie i Pakistanie znalazły się pod ich kontrolą.

2 odpowiedzi na “Kazachstan otworzy dom handlowy w Afganistanie”

Możliwość komentowania została wyłączona.