Uzbekistan: Otwarcie drugiego magazynu pomocy międzynarodowej dla Afganistanu

Światowy Program Żywnościowy (WFP) otworzył drugi magazyn w Termezie (Uzbekistan) na granicy uzbecko-afgańskiej, aby uprościć transport pomocy żywnościowej do Afganistanu,

Przedstawiciel WFP w Afganistanie Wahidullah Amani powiedział, że co najmniej tysiąc ton żywności jest transportowane codziennie z Uzbekistanu do Afganistanu.

Urzędnicy WFP powiedzieli, że w 2022 roku program zapewnił pomoc żywnościową 23 milionom ludzi w Afganistanie (populacja kraju, według ekspertów, wynosi 34 miliony ludzi). Aby zrealizować plany rozwiązania problemów humanitarnych w kraju, potrzeba 1,5 mld USD.

Kryzys humanitarny w Afganistanie rozpoczął się po przejęciu władzy w kraju przez ruch talibów w sierpniu 2021 r., który przez 20 lat prowadził działania wojenne przeciwko rządowi afgańskiemu i wspierającym go sojusznikom. Większość zagranicznych darczyńców odmówiła współpracy z talibami. Jednocześnie wszystkie kraje sąsiadujące z Afganistanem udzielają pomocy Afgańczykom. Uzbekistan stał się głównym centrum tranzytowym dla dostarczania pomocy humanitarnej Afgańczykom.