UE przeznacza 11 mln euro na poprawę sektora rolno-spożywczego Uzbekistanu

Unia Europejska przeznaczyła 142 biliony somów (11 mln euro) do budżetu państwa Uzbekistanu na wsparcie strategicznych reform na rzecz poprawy sektora rolno-spożywczego i zapewnienia dobrobytu ludności wiejskiej kraju.

Poinformowała o tym w służba prasowa przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Uzbekistanie.

„To już trzeci taki transfer od pierwszego kwartału 2020 r., dzięki któremu łączna kwota wsparcia pieniężnego z Unii Europejskiej wyniosła 414 bilionów somów (32 mln euro). Alokacja środków przyspieszyła w zeszłym roku z powodu pandemii COVID-19, aby wesprzeć wysiłki rządu na rzecz kontynuacji wdrażania kluczowych reform i wsparcia odporności najbardziej narażonej ludności wiejskiej” – czytamy w komunikacie.

Należy zauważyć, że projekt ten uzupełnia inne przedsięwzięcie UE poświęcone budowaniu potencjału instytucji oraz bezpośredniej interakcji ze środowiskiem rolników, agrobiznesu i sektorem naukowym. Ambasador Unii Europejskiej w Uzbekistanie Charlotte Adrian podkreśliła, że ​​UE stara się wspierać reformy rządowe, których celem jest w szczególności rozwój „bardziej ekologicznego” i bardziej zrównoważonego sektora rolnego, aby zapobiec zmianom klimatu i zwraca szczególną uwagę na konkurencyjność drobnych rolników, którzy zasługują na równe szanse.