Tokajew ogłasza gotowość Kazachstanu do dalszego rozwijania współpracy ze USA

Prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew podczas spotkania w Astanie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem powiedział, że kraj jest gotowy rozwijać strategiczną współpracę ze Stanami Zjednoczonymi.

„Pańska wizyta jest szczególnie ważna z punktu widzenia nadania dodatkowego impulsu budowie naszej strategicznej współpracy. Mamy bardzo dobre i wiarygodne długoterminowe partnerstwa w tak ważnych strategicznie obszarach, jak bezpieczeństwo, energia, handel i inwestycje. Dlatego jesteśmy gotowi na dalszy rozwój tej współpracy. Korzystając z okazji, chciałbym wyrazić nasze uznanie dla ciągłego i zdecydowanego wsparcia Stanów Zjednoczonych dla naszej niepodległości, integralności terytorialnej i suwerenności” – powiedział Tokajew, zwracając się do Blinkena.

Tokajew zauważył, że Stany Zjednoczone są jednym z największych inwestorów w Kazachstanie o wartości ponad 62 mld USD Przywódca Kazachstanu z zadowoleniem przyjął również wysiłki Stanów Zjednoczonych na rzecz rozszerzenia współpracy w formacie C5 + 1 (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i Stany Zjednoczone), zwracając uwagę na znaczenie spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Azji Środkowej i Stanów Zjednoczonych w Astanie.

Z kolei sekretarz stanu USA wyraził wdzięczność Tokajewowi za gościnność i przekazał mu słowa powitania od prezydenta USA. „Mamy silne relacje, a one tylko się wzmocnią. Jesteśmy zaangażowani w ten kurs. Jednocześnie jesteśmy wdzięczni Panu i Pańskiemu zespołowi za zebranie partnerów z Azji Środkowej tutaj w Astanie. Mam nadzieję, że wraz z naszymi kolegami – ministrami spraw zagranicznych weźmiemy udział w jeszcze bardziej konkretnych pracach na rzecz zjednoczenia regionu, tworząc silniejsze więzi, ściślej współdziałając i koncentrując się na rzeczach praktycznych” – powiedział Blinken podczas spotkania z Tokajewem. Amerykański dyplomata pochwalił przemiany polityczne i gospodarcze w Kazachstanie. Pod koniec rozmowy Tokajew przekazał najlepsze życzenia prezydentowi USA Joe Bidenowi.

Jedna odpowiedź do “Tokajew ogłasza gotowość Kazachstanu do dalszego rozwijania współpracy ze USA”

Możliwość komentowania została wyłączona.