Sekretarz stanu USA ogłasza pakiet pomocowy w wysokości 25 mln USD dla Azji Centralnej

Stany Zjednoczone obiecały zrekompensować krajom partnerskim Rosji straty spowodowane sankcjami. Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas oficjalnej wizyty w Astanie obiecał Azji Środkowej pomoc w zmniejszeniu zależności od Rosji.

Podczas spotkania ministerialnego C5+1 w stolicy Kazachstanu, w którym uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych pięciu krajów regionu, szef Departamentu Stanu USA ogłosił przekazanie przez Waszyngton nowego pakietu pomocowego w wysokości 25 mln USD.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone popierają „suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną krajów Azji Środkowej”. Służba prasowa prezydenta Kazachstanu poinformowała, że prezydent Kassym-Żomart Tokajew nazwał wizytę Blinkena „dodatkowym impulsem” do współpracy między krajami.

Z kolei sekretarz stanu USA powiedział, że Kazachstan otrzyma rekompensatę za straty z antyrosyjskich sankcji. „Stany Zjednoczone zrekompensują krajom partnerskim Rosji straty spowodowane sankcjami. Ponieważ wszystkie kraje regionu zależą w taki czy inny sposób od stosunków handlowych z Rosją, sankcje nałożone na Federację Rosyjską uderzają również w ich gospodarki. Stany Zjednoczone rozumieją to i obiecują zrekompensować konsekwencje.” – powiedział w Astanie Antony Blinken.

„Sankcje, które dziesiątki krajów na całym świecie nałożyły na Rosję, nie pojawiły się bez powodu. Zostały one nałożone z powodu inwazji na Ukrainę. Kraje, które są zaangażowane w walkę z Rosją, które szukają nowych możliwości, nowych dróg i rynków eksportowych, otrzymają pomoc, aby nie polegały na Rosji. Powiedziałem, że przeznaczamy dodatkowe 25 mln USD, doskonale zdajemy sobie sprawę z konsekwencji.” – powiedział.

Na konferencji prasowej w Astanie Blinken powtórzył również ostrzeżenia dla Chin, jeśli zapewnią wsparcie wojskowe Rosji w wojnie, którą rozpętały na Ukrainie. Departament Stanu USA w oświadczeniu z 27 lutego opisał spotkanie jako szczyt, który „wzmacnia współpracę” w regionie, a także między USA i Azją Środkową w celu osiągnięcia „niezależnej, dostatniej i bezpiecznej Azji Środkowej, która zajmuje się wspólnymi wyzwaniami we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi”. „C5+1 jest jednym ze środków, za pomocą których Stany Zjednoczone wspierają suwerenność, niezależność i integralność terytorialną C5.” – czytamy w oświadczeniu.