Gaz, prąd, węgiel – Uzbekistan kupuje je w coraz większych ilościach

W marcu Uzbekistan sprowadził gaz o wartości 151,2 mln USD, co stanowi ponad połowę importu tego surowca w całym ubiegłym roku. Liczba ta gwałtownie wzrosła na tle spadającej produkcji gazu w kraju. Zwiększyła się również podaż węgla, ropy naftowej i produktów ropopochodnych.

W pierwszym kwartale 2023 roku Uzbekistan gwałtownie zwiększył import gazu, węgla, ropy naftowej i produktów naftowych.

Eksport gazu wyniósł 3,7 mln USD w styczniu, 3,7 mln USD w lutym i 20,4 mln USD w marcu. Jednocześnie, według chińskich statystyk celnych, Uzbekistan nie eksportował gazu do Chin. Najprawdopodobniej dostawy paliwa prowadzono do sąsiednich krajów, w tym Kirgistanu.

W okresie styczeń-marzec Uzbekistan importował węgiel o wartości 45,2 mln USD (w styczniu – 13,2 mln USD, w lutym – 16 mln USD, w marcu – 16 mln USD), czyli o 61,7 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Dostawy ropy naftowej i produktów naftowych wzrosły o 43,3 proc. do 510 mln USD (135,1 mln USD w styczniu, 152,5 mln USD w lutym i 222,4 mln USD w marcu).

W styczniu Urząd Statystyczny nie opublikował danych o imporcie i eksporcie energii elektrycznej. W lutym i marcu Uzbekistan importował energię elektryczną za 34,4 miliona dolarów i eksportował ją za 18,9 miliona dolarów. Tym samym Uzbekistan wydał na import tych surowców energetycznych 742,5 mln dolarów, czyli prawie 2 razy więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

Wzrost importu gazu, energii elektrycznej i węgla odbywa się na tle spadku ich produkcji krajowej. W pierwszym kwartale produkcja gazu w kraju spadła o 9,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w marcu spadek wyniósł 12,9 proc. Wielkość produkcji energii elektrycznej przez trzy miesiące spadła o 5 proc. Spadła również produkcja ciepła i węgla.

Jedna odpowiedź do “Gaz, prąd, węgiel – Uzbekistan kupuje je w coraz większych ilościach”

Możliwość komentowania została wyłączona.