Gruzja: Chaos informacyjny wokół stanu zdrowia byłego prezydenta

Uwięziony były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który jest leczony w klinice w Tbilisi z powodu problemów zdrowotnych, został przeniesiony na oddział intensywnej terapii, twierdzą jego współpracownicy, czemu jednak zaprzecza personel szpitala.

Prawnik Saakaszwilego, Szalwa Khaczapuridze, wraz z opozycyjnym politykiem Giorgim Chaladze, powiedzieli 31 stycznia, że stan zdrowia Saakaszwilego uległ pogorszeniu, co skłoniło go do przeniesienia go na oddział intensywnej terapii szpitala Vivamedi. Jednak dyrektor szpitala Nino Nadiradze powiedział gruzińskim mediom, że były lider pozostał w swojej sali szpitalnej i nie został przeniesiony.

Matka Saakaszwilego powiedziała tego dnia, że jej syn, u którego zdiagnozowano COVID-19 kilka dni temu, ponownie stracił przytomność w ciągu nocy, a jego temperatura ciała wzrosła do 39 stopni Celsjusza. Przekazała, że według posiadanych informacji syn nie został skierowany na oddział intensywnej terapii przez lekarzy.

28 stycznia główny lekarz Vivamedi, Zurab Czhaidze, powiedział dziennikarzom, że Saakaszwili radykalnie zmniejszył spożycie żywności i odrzuca leczenie. Następnie Czhaidze wezwał krewnych Saakaszwilego, aby przekonali go do przestrzegania zaleceń lekarzy. Uwięziony były prezydent jest leczony w ośrodku Vivamedi od maja 2022 roku. Lekarze przekazali na początku stycznia, że Saakaszwili zachorował na łagodną formę COVID-19 i dlatego nie potrzebuje leczenia na intensywnej terapii.

Saakaszwili, który był prezydentem w latach 2004-2013, odsiaduje sześcioletni wyrok za nadużycie władzy -zarzut, który on i jego zwolennicy twierdzą, że jest motywowany politycznie. Jego zespół medyczny twierdzi, że jego stan zdrowia znacznie się pogorszył, odkąd poszedł do więzienia w październiku 2021 r. i zorganizował powtarzające się strajki głodowe, aby zaprotestować przeciwko jego uwięzieniu.

Jego prawnicy starali się o zawieszenie wyroku, aby mógł zostać przeniesiony za granicę na bardziej intensywne leczenie. Na początku grudnia zespół prawny Saakaszwilego rozpowszechnił raport medyczny, w którym stwierdzono, że został otruty metalami ciężkimi podczas pobytu w areszcie. Gruzińscy urzędnicy wyrazili wątpliwości co do tego, jak krytyczna jest jego sytuacja zdrowotna.

Saakaszwili ma również zarzuty brutalnego rozpędzenia antyrządowego wiecu w listopadzie 2007 roku i nielegalnego przekroczenia granicy. Odrzucił je, nazywając je zmyślonymi.

Jedna odpowiedź do “Gruzja: Chaos informacyjny wokół stanu zdrowia byłego prezydenta”

Możliwość komentowania została wyłączona.