Turkmenistan: Mrozy hamują eksport gazu

14 stycznia uzbeckie portale poinformowały, że Turkmenistan zawiesił dostawy gazu do Uzbekistanu przez stację Daryalyk od 12 stycznia. Według publikacji stało się tak z przyczyn technicznych w związku z nienormalnymi mrozami, które dotarły do regionu.

Z tych samych powodów eksport gazu do Chin gazociągiem Turkmenistan-Uzbekistan-Kazachstan-Chiny znacznie się zmniejszył. W sobotę 14 stycznia szef Administracji Prezydenta Sardor Umurzakow rzekomo przybył do Aszchabadu na negocjacje. Nie ma informacji o wznowieniu eksportu turkmeńskiego gazu do Uzbekistanu.

Z powodu braku gazu, elektrownie cieplne Uzbekistanu nie mogą wytwarzać wystarczającej ilości energii elektrycznej, dlatego kraj wprowadzi przerwy w dostawie energii, a także zmniejszy dostawy gazu do odbiorców.

W grudniu 2022 r., z powodu zimnej pogody i przerw w dostarczaniu energii elektrycznej ludności, Uzbekistan zwiększył swoje zakupy w Turkmenistanie z 17-18 mln kWh do 20-21 mln kWh dziennie. Turkmenistan zawiesił również dostawy gazu do Iranu. Podobnie jak kraje Azji Centralnej, Iran również był pokryty anormalnymi mrozami, które doprowadziły do zwiększonego zużycia gazu i jego deficytu w wielu regionach.

W przypadku Iranu wstrzymanie dostaw nie wynika jednak z przyczyn technicznych, ale z faktu, że Turkmenistan zaspokaja zwiększony popyt wewnętrzny. Stwierdził to irański minister ds. ropy Dżawad Ouji, oskarżając stronę turkmeńską o naruszenie kontraktu i stworzenie sytuacji kryzysowej. 13 stycznia w Turkmenistanie odnotowano rekordowy mróz. Temperatura powietrza wyniosła od -17 do -27 stopni.

13 stycznia prezydent Turkmenistanu Serdar Berdymuhamedow udzielił surowej reprymendy wicepremierowi Szachimowi Abdrakhamanowowi, który nadzoruje przemysł naftowy i gazowy, oraz Batyrowi Amanowowi, szefowi Turkmengazu.

Jedna odpowiedź do “Turkmenistan: Mrozy hamują eksport gazu”

Możliwość komentowania została wyłączona.