Prezydent Uzbekistanu zdymisjonował przywódcę Karakałpakstanu

26 sierpnia prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew poparł kandydaturę Amanbaja Orunbajewa na stanowisko przewodniczącego parlamentu republiki Karakałpakstanu i wydał instrukcje szefom administracji republiki autonomicznej, aby zapewnić dodatkowe świadczenia w regionie.

Jak donosi prezydencka służba prasowa , aby rozwijać region zostały podjęte następujące decyzje:

  • obniżenie stawki podatku dochodowego dla regionu z 15 proc. do 7,5 proc.,
  • obniżenie stawki podatku obrotowego z 4 proc. do 2 proc. w Nukus, w pozostałych częściach regionu z 2 proc. do 1 proc.,
  • przedłożono projekt decyzji o 2-krotnym obniżeniu stawek podatku od nieruchomości i podatku od gruntów,
  • ponadto zdecydowano, że 200 mld somów (18,3 mln USD) zostanie przeznaczonych na programy firm rodzinnych w 2022 roku, oprócz planowanych 650 mld somów (59,5 mln USD).

W rolnictwie:

  • przydzielono 200 mld somów (18,3 mln USD) rolnikom i 50 mld somów (4,5 mln USD) mieszkańcom na sadzenie roślin,
  • w celu poprawy zaopatrzenia w wodę wydano polecenie przyznania dotacji w wysokości do 15 mln somów (1,3 tys. USD) na wiercenie i eksploatację każdego odwiertu oraz inne wsparcie finansowe.

Zmiany na szczytach władzy w republice Karakałpakstanu

Wcześniej informowano , że prezydent zdymisjonował lidera republiki autonomicznej Murata Kamałowa. 26 sierpnia na spotkaniu w parlamencie w Nukus prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew zauważył, że pomimo wszelkich wysiłków i ogromnych środków przeznaczonych dla Karakałpakstanu nadal pozostają problemy, które negatywnie wpływają na nastroje ludności.

„Niestety niektórzy przywódcy dopuszczają sytuację nieefektywnego wydatkowania środków na zapewnienie dobrobytu naszemu narodowi, niewykorzystywania stwarzanych szans, niepracowania z własnym życiem dla dobra kraju.” – powiedział prezydent.

Nowy lider opisał istniejące problemy w Karakałpakstanie w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, rozwoju sektora rolnego, wzrostu projektów przemysłowych, rozwoju infrastruktury, ochrony socjalnej ludności, edukacji i wsparcia młodzieży oraz swoje propozycje ich rozwiązania. Poprosił Prezydenta o pomoc w przydzieleniu niezbędnych środków na pełną realizację tych planów.

Jedna odpowiedź do “Prezydent Uzbekistanu zdymisjonował przywódcę Karakałpakstanu”

Możliwość komentowania została wyłączona.