Uzbeckie miasto przygraniczne staje się centrum pomocy dla Afganistanu

Termez na granicy uzbecko-afgańskiej zamienia się w punkt postojowy dostaw pomocy humanitarnej dla kraju, którego miliony obywateli pilnie potrzebują. ONZ rozpoczęła w tym miesiącu przekazywanie dostaw pomocy przez Termez.

Przyznanie dostępu do obiektów w Termezie jest gestem dobrej woli ze strony Taszkentu, ponieważ promuje zaangażowane rozmowy z rządem talibów, jednocześnie nie dopuszczając do ich formalnego uznania.

Przesyłki zostaną przetransportowane drogą powietrzną do Termezu w Uzbekistanie, a następnie przetransportowane ciężarówkami przez punkt graniczny Hairatan do Mazar-i-Sharif. Przesyłki rozpoczęły się na początku tego miesiąca.

„Wyładowaliśmy 34 kolejowe wagony z żywnością i dostarczyliśmy je do Afganistanu na 85 ciężarówkach” – powiedział Nodir Djaliłov, dyrektor Termez Cargo Center  – centrum logistycznego na granicy z Afganistanem, które powstało w 2016 r. w celu zwiększenia handlu między dwoma krajami. Djaliłow dodał, że Uzbekistan sam dostarczył sąsiadowi we wrześniu 1400 ton pomocy żywnościowej, głównie produktów mącznych, za pośrednictwem Termez Cargo Center.

UNHCR twierdzi, że kryzys humanitarny w Afganistanie pogłębia się i wzywa społeczność międzynarodową do znalezienia 606 mln USD pomocy w nagłych wypadkach dla 20 milionów potrzebujących Afgańczyków. Miniony rok był trudny dla afgańskich rolników z powodu suszy, która uderzyła w zbiory pszenicy, warzyw i owoców. W rezultacie wielu rodzinom brakowało jedzenia już od ponad roku.