Tadżykistan i Kirgistan zgodziły się opisać kolejne 17 km linii granicy państwowej 

Tadżykistan i Kirgistan wyznaczyły kolejne 17 kilometrów granicy państwowej. Poinformowano o tym na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tadżykistanu.

Porozumienie osiągnięto podczas regularnego spotkania topograficznych grup roboczych delegacji rządowych Tadżykistanu i Kirgistanu w sprawie delimitacji i demarkacji granicy tadżycko-kirgiskiej, które odbyło się w dniach 1-6 grudnia 2022 r. w kirgiskim mieście Batken.

„Podczas spotkania strony uzupełniły opis projektu przejścia linii granicy państwowej tadżycko-kirgiskiej o łącznej długości 17,66 km i w celu kontynuowania prac uzgodniły harmonogram spotkań na 2023 rok” – zgodnie z komunikatem opublikowanym 7 grudnia przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tadżykistanu.

Walki na granicy i próby uregulowania sytuacji między Biszkekiem i Duszanbe

Nie podano, na jakim terytorium opisana jest linia graniczna. W raporcie MSZ zaznaczono jedynie, że „spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze i w duchu wzajemnego zrozumienia”. Kolejne spotkanie topograficznych grup roboczych odbędzie się w Tadżykistanie.

Tadżykistan i Kirgistan od ponad trzydziestu lat nie potrafią rozwiązać kwestii granic. Około 400 km granic z ponad 900 km nie zostało jeszcze wyznaczonych. Niepewne odcinki granicy państwowej między Tadżykistanem a Kirgistanem są głównym czynnikiem napięć między Duszanbe a Biszkekiem. Ze tego powodu często dochodzi do konfliktów.  W ciągu ostatnich dwóch lat setki obywateli Tadżykistanu i Kirgistanu padły ofiarą starć zbrojnych. 

Najbardziej krwawy konflikt na pograniczu tadżycko-kirgiskim miał miejsce we wrześniu tego roku, kiedy po obu stronach zginęło kilkadziesiąt osób, a setki zostało rannych. Duszanbe i Biszkek wysuwają wzajemne roszczenia dotyczące aktu agresji i inwazji na ich terytorium, a każda ze stron interpretuje swoje działania jako obronę suwerenności i integralności terytorialnej.

Prezydent Republiki Kirgiskiej Sadyr Żaparow na niedawnym Kurułtaju Ludowym w Biszkeku powiedział, że Kirgistan i Tadżykistan osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie granicy. Według niego dokumenty na granicy zostaną podpisane podczas podróży delegacji tadżyckiej do Kirgistanu.

Wcześniej Sadyr Żaparow, przemawiając w parlamencie, zaznaczył , że przed nowym rokiem kierownictwo kraju planuje rozwiązać kwestie graniczne z Tadżykistanem. „Musimy żyć w pokoju i harmonii z czterema sąsiednimi krajami. Ani jeden żołnierz na granicy nie powinien już zginąć” – powiedział wówczas prezydent Kirgistanu.