Tadżykistan nie bierze udziału w ćwiczeniach OUBZ w Kirgistanie

Tadżykistan nie weźmie udziału w ćwiczeniach jednostek zbiorowych sił szybkiego rozmieszczania Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), które rozpoczęły się 7 września w Kirgistanie. Poinformował o tym wiceminister obrony Kirgistanu Nurłan Kiresheev.

Nie wymienił przyczyny nieobecności personelu wojskowego sąsiedniego kraju. Według niego armia kirgiska nie weźmie udziału w planowanych na przyszły miesiąc ćwiczeniach w Tadżykistanie.

Wcześniej Ministerstwo Obrony Kirgistanu poinformowało, że kontyngenty wojskowe i grupy operacyjne Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji, Tadżykistanu, a także wspólna kwatera główna OUBZ wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach taktycznych „Rubież-2021” w dniach 7-9 września na poligonie „Edelweiss” w regionie Issyk-Kul w Kirgistanie.

Główne cele tych manewrów, według resortu, to „poprawa praktycznych umiejętności urzędników organów dowodzenia i kontroli wojsk (sił kolektywnych) OUBZ, a także zwiększenie spójności zbiorowego szybkiego reagowania zmusza jednostki do wykonywania zadań w ramach wspólnej operacji”.

W zeszłym tygodniu w regionach Batken i Osz w Kirgistanie odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe i mobilizacyjne „Południe-2021”, w których wzięło udział około 1500 cywilów i ponad 200 personelu wojskowego, bezpieczeństwa i ratownictwa.

W sierpniu Kazachstan i Uzbekistan przeprowadziły ćwiczenia wojskowe w pobliżu swoich granic, zaś w Tadżykistanie odbyły się manewry armii wraz z personelem wojskowym Rosji i sąsiedniego Uzbekistanu.

Sprawdzenie skuteczności bojowej państw Azji Centralnej odbywa się na tle zaostrzenia się sytuacji w Afganistanie, gdzie w zeszłym miesiącu do władzy doszli talibowie. OUBZ obejmuje Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan.