Uzbekistan: Pandemia opóźnia spis powszechny

Pierwszy narodowy spis ludności niezależnego Uzbekistanu (ostatni spis ludności miał miejsce w czasach sowieckich 30 lat temu) został przesunięty o rok ze względu na logistyczne rozmiary wzywania i utrzymujące się zagrożenie koronawirusem.

Spis powszechny Uzbeków pierwszy od 1989 r., miał zostać przeprowadzony w 2022 r. Teraz został przesunięty na 2023 r.

W oświadczeniu z 12. listopada Państwowy Komitet Statystyczny przytoczył fakt, że Rosja, Armenia i Kazachstan opóźniają swoje spisy, ze względu na pandemię koronawirusa. Kraje te przeprowadzą spisy w 2021 roku, a nie w 2020 r. Dodatkowy czas zapewni „dokładne przygotowanie i wysoką jakość wykonania spisu” – przekazał w oświadczeniu komitet.

Prezydent Szawkat Mirzijojew podpisał w marcu ustawę, która nakazuje przeprowadzanie narodowego spisu ludności co najmniej co 10 lat. Ostatni spis powszechny odbył się wkrótce po tym, jak Islam Karimow został pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Radzieckiego Uzbekistanu. Przez pozostałe 27 lat u władzy nie zarządził spisu powszechnego. Karimow zmarł w 2016 roku.

Roczny wzrost gospodarczy na poziomie od 8 do 10 procent odnotowany za Karimowa był „fikcją”, powiedział Mirzijojew w 2017 roku pod koniec pierwszego roku urzędowania. Dodał, że statystyki dotyczące zatrudnienia również były rutynowo zawyżane, obwiniając ekonomistów państwowych, a nie samego Karimowa w przemówieniu, które zdawało się być skierowane do społeczności międzynarodowej.

Prawo dotyczące spisu ludności Uzbekistanu stanowi, że respondenci z gospodarstw domowych powinni przedkładać „informacje o narodowości, stanie cywilnym, warunkach życia i źródłach dochodów”.

Dobrze przeprowadzony spis powszechny może doprowadzić do rewizji obecnej liczby ludności Uzbekistanu wynoszącej 34 miliony. Obecnie dane są aktualizowane dwa razy w roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które dokonuje rozliczeń obywateli na podstawie ich legalnego formularza meldunkowego. Na chwilę obecną nie jest jasne, w jaki sposób ministerstwo bierze pod uwagę migrację, ponieważ przypuszcza się, że około 2 miliony Uzbeków mieszka za granicą.