Rosja i państwa Azji Centralnej planują wspólne manewry wojskowe na granicy z Afganistanem

Rosja, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan odbędą wspólne ćwiczenia wojskowe na granicy z Afganistanem. Inicjatorem serii wspólnych ćwiczeń wojskowych, które potrwają od sierpnia do września, było Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

Wojska będą przygotowywać się do działań wojennych w przypadku przekroczenia granicy przez talibów i inne grupy terrorystyczne.

Cykl manewrów obejmuje ćwiczenia walki z nielegalnymi ugrupowaniami zbrojnymi, a także przeciwdziałania destabilizacji sytuacji w Uzbekistanie, Tadżykistanie i Kirgistanie. Po serii ćwiczeń kraje odbędą wspólne manewry „Misja pokojowa – 2021”.

W ćwiczeniach Rosja będzie korzystać z jednostek zmotoryzowanych, górskich, powietrznych, sił specjalnych, lotnictwa i artylerii oraz obrony powietrznej. Zaangażowane będą również grupy lotnicze rosyjskich baz w Kirgistanie i Tadżykistanie oraz systemy obrony powietrznej S-300 w ramach bazy wojskowej w Tadżykistanie.

Ćwiczenia odbędą się w regionie Surkhandarya w Uzbekistanie (niedaleko granicy z Afganistanem) na początku sierpnia. Żołnierze będą trenować walki z nieregularnymi formacjami, a także wykonywać misje rozpoznawcze i zasadzki w górach.

Z kolei we wrześniu w Kirgistanie odbędą się specjalne manewry „Frontier 2021” Zbiorowych Sił Szybkiego Rozmieszczania Regionu Azji Centralnej, powołanego w 2001 roku przez państwa członkowskie OUBZ.