Rozmowy Putina z Paszynianem ws. strategicznych więzi, pokoju w Karabachu i szczepionek

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w środę z premierem Armenii Nikolem Paszynianem na rozmowach na temat stosunków dwustronnych i realizacji porozumienia, w którym pośredniczy Rosja oraz które powstrzymało zeszłoroczną wojnę ormiańsko-azerbejdżańską.

Putin w wystąpieniu otwierającym spotkanie na Kremlu podkreślił „strategiczny charakter” stosunków Rosji z Armenią. Zwrócił również uwagę na „solidny” wolumen handlu rosyjsko-ormiańskiego, wyrażając przekonanie, że po spadku w ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa ponownie on wzrośnie.

Putin mówił dalej o „sytuacji powojennej” w strefie konfliktu w Karabachu, a w szczególności o odnowieniu połączeń transportowych między Armenią a Azerbejdżanem, przewidzianych w porozumieniu o zawieszeniu broni, które wynegocjował w listopadzie.

Karabach i szczepionki

Powiedział, że ponowne otwarcie granicy armeńsko-azerbejdżańskiej dla ruchu handlowego da Armenii „nowe możliwości rozwoju”. „Moim zdaniem jest to niezwykle ważna rzecz.” – powiedział Paszynianowi w trakcie spotkania rosyjski prezydent.

Paszynian skarżył się ze swojej strony, że Azerbejdżan nadal przetrzymuje wielu ormiańskich jeńców wojennych i cywilnych z naruszeniem porozumienia o rozejmie. „Bardzo się cieszę, że nie mamy różnic w sposobie rozwiązania tego problemu.” – powiedział.

Liderzy Armenii i Azerbejdżanu nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie uwolnienia więźniów podczas trójstronnego spotkania z Putinem w Moskwie 11 stycznia. Zgodzili się jedynie na powołanie rosyjsko-armeńsko-azerbejdżańskiej grupy roboczej, której zadaniem będzie wypracowanie praktycznych sposobów przywrócenia połączeń transportowych między Armenią a Azerbejdżanem.

Żaden z przywódców nie wspomniał o planowanych przedterminowych wyborach w Armenii w trakcie środowego spotkania. Paszynian wskazał natomiast na potrzebę ustalenia „pewnych niuansów” rosyjsko-armeńskiej współpracy wojskowej. Zapowiedział również, że Armenia otrzyma w czwartek pierwsze 15 000 dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19.

„Potrzebujemy ponad miliona dawek.” – powiedział ormiański przywódca, pośrednio prosząc Putina o ułatwienie ich dostawy. „Nasza produkcja [szczepionek] nabiera tempa.” – odpowiedział Putin. „Mówimy o dość dużej wielkości produkcji tej szczepionki. Myślę, że rozwiążemy ten problem.” – powiedział Putin.

Rośnie uzależnienie Armenii od Rosji

Armenia stała się w ostatnim czasie jeszcze bardziej związana z Rosją i jest zależna od Rosji bardziej niż kiedykolwiek od upadku Związku Radzieckiego. Należy zakładać, że sytuacja ta pozostanie niezmieniona niezależnie od tego, kto sprawowałby władzę w Armenii. Każda nowa władza lub władza w Armenii będzie musiała uwzględniać interesy Rosji.

Prawdopodobnie Kreml chce, aby Paszynian pozostał przy władzy i uważa, że premier Armenii nie jest zainteresowany żadnymi ruchami na Zachód. Pojawiają się od czasu do czasu jednak spekulacje, że Rosja wykorzysta drugiego prezydenta Armenii Roberta Koczarjana, który rzuci wyzwanie Paszynianowi w nadchodzących wyborach, jako dźwignię dla Rosji, aby utrzymać stałą presję na premiera Armenii. To może uniemożliwić Paszynianowi rozpoczęcie jakiejkolwiek potencjalnej gry antyrosyjskiej. Rosja chce podtrzymywać swoje wpływy na Kaukazie Południowym, a Armenia to tylko jedna część tej układanki.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Rozmowy Putina z Paszynianem ws. strategicznych więzi, pokoju w Karabachu i szczepionek”

Możliwość komentowania została wyłączona.