Koczarjan widzi możliwość sojuszu wyborczego z partiami opozycyjnymi

Były prezydent Robert Koczarjan zapowiedział, że być może połączy siły z dwoma lub trzema partiami opozycyjnymi w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które mają się odbyć w czerwcu.

W wywiadzie udzielonym czołowemu rosyjskiemu państwowemu kanałowi telewizyjnemu wyemitowanemu w poniedziałek Koczarjan nie wymienił żadnej z tych partii. Powiedział tylko, że prawdopodobnie poprowadzi sojusz wyborczy.

Koczarjan po raz pierwszy ogłosił zamiar udziału w spodziewanych wyborach na początku lutego. „Jeśli wybory się odbędą, to najprawdopodobniej będą dwubiegunowe.” – powiedział, dając do zrozumienia, że ​​kierowana przez niego siła polityczna będzie głównym rywalem premiera Nikola Paszyniana.

Doniesienia w ormiańskiej prasie mówią, że blok kierowany przez Koczarjana będzie obejmował między innymi Armeńską Federację Rewolucyjną (Dashnaktsutyun).

Przywódca tego ugrupowania Ishkhan Saghatelian, we wtorek odmówił potwierdzenia lub odrzucenia tych doniesień. „Dashnaktsutyun nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji [dotyczącej wyborów].” – powiedział dziennikarzom, gdy poproszono go o skomentowanie uwag Koczarjana.

Saghatelian stwierdził jednocześnie, że Paszynian może jeszcze porzucić plany przeprowadzenia wyborów pod koniec czerwca. „Najlepiej jest wyrzucić ten rząd zła przed wyborami.” – powiedział. Dashnaktsutyun jest kluczowym członkiem Ruchu Ocalenia Ojczyzny, sojuszu opozycyjnego, który organizuje uliczne protesty w celu zmuszenia Paszyniana do rezygnacji po zeszłorocznej wojnie z Azerbejdżanem.

Przemawiając dla rosyjskiego Pierwszego Kanału, Koczarjan ponownie obwinił Paszyniana za klęskę Armenii w wojnie. Twierdził, że premier Armenii od czasu dojścia do władzy w maju 2018 roku „metodycznie” osłabia siły zbrojne i inne instytucje państwowe. Były prezydent, który rządził Armenią w latach 1998-2008, również oskarżył administrację Paszyniana o powiązania z finansowanymi przez Zachód organizacjami pozarządowymi, które, jak powiedział, próbują podważyć stosunki rosyjsko-armeńskie.

Koczarjan został aresztowany w lipcu 2018 roku pod zarzutem zamachu stanu, który został przez niego odrzucony jako motywowany politycznie. Został zwolniony za kaucją w czerwcu 2020 r. w oczekiwaniu na wynik trwającego procesu. Rosja skrytykowała postępowanie karne przeciwko Koczarjanowi. Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie składał mu gratulacje z okazji rocznic urodzin i chwalił jego spuściznę.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził we wtorek doniesienia, że ​​Putin rozmawiał z Koczarjanem telefonicznie, gdy ten ostatni odwiedził Moskwę w zeszłym tygodniu. „Jak wiecie, od dawna utrzymują ciepłe stosunki i dość często ze sobą rozmawiają.” – powiedział Pieskow.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Koczarjan widzi możliwość sojuszu wyborczego z partiami opozycyjnymi”

Możliwość komentowania została wyłączona.