Ruszają kirgisko-uzbeckie rozmowy ws. otwarcia granicy

Kirgistan i Uzbekistan rozpoczęły rozmowy w sprawie delimitacji granic, która jest główną kością niezgody w stosunkach dwustronnych od 1991 roku, kiedy to uzyskały niepodległość od Związku Radzieckiego.

Rozmowy w stolicy Uzbekistanu 24 marca prowadzi delegacja kirgiska, na czele której stoi szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kamczybek Taszjew oraz grupa uzbeckich urzędników wydelegowanych przez premiera Abdullę Aripova.

Podczas gdy wiele obszarów przygranicznych w byłych republikach radzieckich Azji Centralnej było przedmiotem sporów, sytuacja jest szczególnie skomplikowana w pobliżu licznych eksklaw w niestabilnej Dolinie Fergańskiej, gdzie spotykają się granice Uzbekistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

W ostatnich latach na granicy doszło do wielu incydentów, które w niektórych przypadkach wiązały się ze śmiertelnymi strzelaninami. Sytuacja zaczęła się poprawiać po śmierci wieloletniego autorytarnego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa w 2016 roku.

Jego następca, Szawkat Mirzijojew, powiedział, że poprawa stosunków z sąsiadami Uzbekistanu jest głównym priorytetem jego polityki zagranicznej. Odcinki graniczne nadal mają nieokreślony status wokół uzbeckich eksklaw Sokh i Shahimardan w Kirgistanie, a także wokół kirgiskiej eksklawy Barak w Uzbekistanie.

Powiązany artykuł