Rosja wraz Kirgistanem uruchamiają złoty projekt

Prezydent Rosji Władimir Putin i jego kirgiski odpowiednik Sadyr Żaparow otworzyli operacje na drugim co do wielkości złożu złota w Kirgistanie, obiecując, że zwiększy to inwestycje w gospodarkę i wzmocni budżet państwa.

W dniu 17 marca podczas ceremonii łączenia online obaj przywódcy uruchomili kopalnię złota Jerooy obsługiwaną przez rosyjską grupę Alliance.

Putin powiedział, że projekt przyniesie „rekordowe wolumeny” inwestycji o łącznej wartości 600 mln USD w całym okresie jego życia i zapewni budżetowi Kirgistanu około 70 mln USD rocznie z projektu.

Szacuje się, że w kopalni znajduje się blisko 90 ton złota i 25 ton srebra, przy rocznym wydobyciu złota na poziomie 5,5 tony. Zakład w Jerooy miał rozpocząć działalność pod koniec ubiegłego roku, ale został zaatakowany w wyniku zamieszek po wyborach, które doprowadziły do ​​objęcia prezydentury przez Żaparowa.

W drodze do kopalni Żaparow spotkał się z mieszkańcami, którzy protestowali przeciwko projektowi Jerooy z powodów środowiskowych i domagają się, aby ich społeczności skorzystały ze złoża.

Podczas ceremonii Żaparow wezwał do stabilności i podkreślił znaczenie projektu dla budżetu państwa. „Mamy wspaniałe cele i wspólne intencje. Są one świetlaną przyszłością dla naszego kraju i pomyślnością naszych obywateli.” – powiedział lider Kirgistanu.

Złoto i inne zasoby naturalne są podstawą słabej gospodarki tego kraju, który każdego roku wysyła do Rosji setki tysięcy pracowników migrujących. Jednak projekty wydobywcze, w tym największe w kraju złoże złota w Kumtor, wywołały protesty i były w ostatnich latach źródłem politycznej walki o zasoby.

Jedna odpowiedź do “Rosja wraz Kirgistanem uruchamiają złoty projekt”

Możliwość komentowania została wyłączona.