Kirgistan odwołuje ćwiczenia wojskowe OUBZ

Kilka dni po tym, jak prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow pominął urodziny rosyjskiego prezydenta Putina (i nieformalny szczyt WNP), Biszkek w ostatniej chwili odwołał zaplanowane ćwiczenia OUBZ.

9 października Kirgistan ogłosił odwołanie ćwiczeń sztabu dowodzenia Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ), które miały rozpocząć się 10 października. Początkowo nie podano powodu odwołania. Jednak w ostatnim czasie nasiliły się napięcia między Kirgistanem a Tadżykistanem po eskalacji przemocy na ich niewyznaczonej granicy, co była prawdopodobnie głównym czynnikiem tej decyzji Biszkeku.

Potwierdził to wiceprzewodniczący Gabinetu Ministrów Republiki Kirgiskiej Edil Bajsałow. Dodał, że Biszkek nie ma problemów z samą organizacją, ale powiedział, że „krew jeszcze nie ostygła” w związku z niedawną eskalacją na granicy kirgisko-tadżyckiej.  „Sytuacja rozwinęła się w taki sposób, że opinia publiczna w Kirgistanie z niezadowoleniem przyjmie na te ćwiczenia tych samych pododdziałów zbrojnych naszych tadżyckich sąsiadów” – powiedział Bajsałow.

Polityczne tło anulowanych manewrów

Odwołanie nastąpiło również dwa dni po tym, jak prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow postanowił pominąć nieformalne spotkanie przywódców państw Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), które również zbiegło się z urodzinami prezydenta Rosji Władimira Putina. Kilka dni wcześniej, z okazji 70. urodzin Rahmona, Putin przyznał prezydentowi Tadżykistanu Order Zasługi dla Ojczyzny III klasy za wzmocnienie partnerstwa strategicznego Rosja-Tadżykistan oraz „zapewnienie regionalnej stabilności i bezpieczeństwa”. Nagroda wywołała oburzenie w Kirgistanie.

Ćwiczenia Niezniszczalne Braterstwo 2022, zaplanowane w dniach 10-14 października, miały obejmować personel sześciu członków OUBZ (Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji i Tadżykistanu). Ćwiczenia w Kirgistanie miały być kontynuacją ćwiczeń wojskowych OUBZ w sąsiednim Kazachstanie, które przebiegały w większości zgodnie z planem. Armenia jednak zdecydowała się pominąć ćwiczenia, a ministerstwo obrony wydało oświadczenie mówiące: „Biorąc pod uwagę obecną sytuację na granicy azerbejdżańsko-armeńskiej, armeńskie ministerstwo obrony postanowiło nie uczestniczyć w ćwiczeniach wojskowych OUBZ w Kazachstanie.”

Ćwiczenia w Kazachstanie odbyły się w dniach 26 września do 8 października . W fazie aktywnej ćwiczeń w manewrach na terenach górskich i pustynnych uczestniczyło 6500 żołnierzy i 850 jednostek mobilnych.  11 października Ministerstwo Obrony Kirgistanu potwierdziło, że odwołało swój udział w ćwiczeniach OUBZ „Rubież 2022”, które mają się odbyć w Tadżykistanie od 10 do 21 października, skupiając się na Zbiorowych Siłach Szybkiego Rozmieszczania OUBZ.