Według dyplomatów Tbilisi musi zrobić pierwszy krok, wypuszczając lidera opozycji

Dwudziestu trzech byłych dyplomatów, ambasadorów i przedstawicieli różnych organizacji międzynarodowych opublikowało list otwarty, w którym stwierdzili, że rząd Gruzińskiego Marzenia ,,musi zrobić pierwszy krok”, aby rozwiązać obecne napięcie w kraju, a tym krokiem powinno być uwolnienie szefa największej partii opozycyjnej Zjednoczonego Ruchu Narodowego Niki Melii.

,,Rząd musi uczynić pierwszy krok, uwalniając lidera opozycji. Ułatwi to wysiłki Unii Europejskiej zmierzające do osiągnięcia kompromisu, które zdecydowanie popieramy.” – czytamy w liście.

,,Niedawne wydarzenia sprawiają, że sytuacja jest jeszcze bardziej nagląca. Niepodjęcie pozytywnych kroków może skutkować wezwaniami o konsekwencje dla osób odpowiedzialnych za trwający kryzys. Czas jest najważniejszy!”

Dialog między partią rządzącą a opozycją został wznowiony podczas niedawnej wizyty przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela w Gruzji 1 marca.

Ambasador USA Kelly Degnan, która wraz z ambasadorem UE prowadziła rozmowy wyborcze między partiami, spotkała się z premierem Gruzji Iraklim Garibashvilim. Stwierdziła, że USA są zainteresowane szybkim rozwiązaniem napięcia i że Gruzja musi skupić się na „innych, poważnych wyzwaniach”. Degnan powiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Gruzję, jej gospodarkę i bezpieczeństwo.

Michel kieruje swojego wysłannika do Tbilisi

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, we współpracy z wysokim przedstawicielem Josepem Borrellem, upoważnił Christiana Danielssona, przedstawiciela Komisji Europejskiej w Szwecji, do mediacji w rozmowach na temat kryzysu politycznego w Gruzji między rządzącymi a partiami opozycyjnymi.

Danielsson przyjedzie do Gruzji w najbliższych dniach, aby pośredniczyć w wznowionym dialogu między rządem a opozycją, „ściśle współpracując” z ambasadorem UE Carlem Hartzellem.

Bruksela „zachęca wszystkie podmioty polityczne w Gruzji do pełnego zaangażowania się w dialog w konstruktywnym duchu z myślą o osiągnięciu wzajemnie akceptowalnych rezultatów, w interesie stabilnej, demokratycznej i reformatorskiej Gruzji, zdolnej z powodzeniem podążać swoją proeuropejską ścieżką.”

Christian Danielsson był wcześniej stałym przedstawicielem Szwecji, zanim został zastępcą sekretarza generalnego Komisji Europejskiej w 2011 r. Dwa lata później został dyrektorem generalnym ds. rozszerzenia, a w 2015 r. został mianowany dyrektorem generalnym ds. sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia.

Powiązany artykuł


Jedna odpowiedź do “Według dyplomatów Tbilisi musi zrobić pierwszy krok, wypuszczając lidera opozycji”

Możliwość komentowania została wyłączona.