Gruzja luzuje obostrzenia przed planowanym terminem

Transport publiczny, restauracje, rynki i szkoły zostaną ponownie otwarte w Gruzji przed terminem, co stanowi zwrot w polityce Tbilisi w sprawie obostrzeń.

Ogłaszając decyzję w czwartek, premier Giorgi Gakharia przytoczył niedawny spadek liczby nowych zakażeń COVID-19, stwierdzając, że średni dodatni wskaźnik dla osób badanych w ciągu ostatnich 7 dni wyniósł mniej niż 4 proc.

„Nikt nie wymyślił nic bardziej skutecznego przeciwko pandemii niż maska, dystans społeczny, testy, a później – szczepienia.” – powiedział Gakharia. 4 lutego rząd zatwierdził również krajowy plan szczepień. Wszystkie zniesione ograniczenia będą jednak obowiązywać w weekendy.

Presja biznesu

Decyzja była następstwem codziennych protestów ulicznych, głównie grup biznesowych, przeciwko ograniczeniom antykoronawirusowym. Działacze na rzecz praw socjalnych twierdzą również, że zakaz transportu publicznego nieproporcjonalnie dotknął ludzi w gorszej sytuacji.

Działalność miejskiej komunikacji oraz targowisk zostaną wznowione od 8 lutego. Premier nie wspomniał o międzymiastowym transporcie publicznym, który wcześniej był anonsowany jako wznowiony od 1 marca. Od 15 lutego będzie można ponownie otworzyć lokale gastronomiczne tylko z miejscami na zewnątrz. Początkowo władze zezwalały na to tylko w regionie wybrzeża Morza Czarnego w Adżarii od 1 lutego.

Szkoły będą również całkowicie ponownie otwarte od 15 lutego, chociaż rodzice będą mieli możliwość skierowania dzieci na naukę zdalną. Rząd zaostrzył również sankcje za nienoszenie maski na twarzy w miejscach publicznych, a grzywny podwoiły się z 20 ₾ (6 USD) do 40 (12 USD) dla recydywistów.

Presja publiczna na zniesienie ograniczeń wzrosła od czasu, gdy rząd przedłużył środki blokujące, w tym ogólnokrajową godzinę policyjną, które miały wygasnąć od lutego. Od tygodnia właściciele restauracji protestują, domagając się prawa do ponownego otwarcia. W minioną sobotę ponad 100 restauracji zbojkotowało usługi dostawcze.

W środę Gruzińskie Stowarzyszenie Restauracji zobowiązało się przeciwstawić się zakazowi prowadzenia restauracji i ponownie otworzyć od 6 lutego. Zażądali również ponownego otwarcia transportu międzymiastowego, lotów i ośrodków narciarskich. Premier powiedział w czwartek, że organizacje, które celowo łamały ograniczenia, nie otrzymają w przyszłości żadnych rządowych dotacji. Powiedział, że oni również zostaną „surowo ukarani”.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Gruzja luzuje obostrzenia przed planowanym terminem”

Możliwość komentowania została wyłączona.