Gruzja znosi część obostrzeń dotyczących koronawirusa

Rząd gruziński ogłosił zniesienie części ograniczeń dotyczących koronawirusa. Od jutra zostaną otwarte ośrodki narciarskie, a 8 marca – kolejki linowe. Również od 25 lutego w kraju zostanie wznowiony ruch międzymiastowy.

Restauracje w całej Gruzji wznowią pełną obsługę od początku marca. W kurorcie Batumi nad Morzem Czarnym restauracje zostaną otwarte 1 marca, a od 8 marca w pozostałej części Gruzji.

„Zgodnie z rekomendacją Rady Koordynacyjnej ds. Walki z koronawirusem, rząd znosi ograniczenia w przemieszczaniu się w transporcie międzymiastowym od 25 lutego. Również od 25 lutego otwarte zostaną hotele w kurortach górskich. Gastronomia może działać w zamkniętych pomieszczeniach z wyjątkiem weekendów w Batumi od 1 marca oraz w całej Gruzji – od 8 marca.”– powiedział na środowym briefingu gruziński premier Irakli Garibashvili.

Konferencje i szkolenia będą ponownie dozwolone 1 marca, a siłownie wznowią działalność 15 marca. Prywatne i publiczne przedszkola zostaną otwarte 1 marca. Raz na dwa tygodnie 20 proc. pracowników będzie musiało wykonać test na COVID-19. Szkoły wyższe i zawodowe będą mogły wznowić zajęcia kliniczne, praktyczne, laboratoryjne i przeprowadzać egzaminy w trybie stacjonarnym od 1 marca.

Muzea i biblioteki również zostaną otwarte 1 marca. Teatry, kluby sportowe, zespoły będą mogły wznowić działanie 15 marca, a w pełni wznowić działalność (spektakle teatralne, zawody sportowe z udziałem widzów) od 1 kwietnia. Centra handlowe i targowiska zostaną otwarte w weekendy od 8 marca. Jednak pozostanie ograniczenie ruchu, które obowiązuje od 21:00 do 05:00.

Od 1 marca Gruzja ułatwi obywatelom szeregu państw wjazd do kraju po przedstawieniu negatywnego testu PCR na COVID-19.

,,Podjęliśmy również decyzję o ułatwieniu przyjmowania gości do Gruzji. ​​W szczególności obywatele Armenii, Azerbejdżanu, Ukrainy, Kazachstanu są dodawani do tych obywateli innych państw, którzy mogli przylecieć do Gruzji i wjechać na jej terytorium od 1 marca za okazaniem negatywnego testu PCR.” – powiedział premier Gruzji.

Pod koniec stycznia Gruzja zezwoliła obcokrajowcom na wjazd do kraju za okazaniem dokumentu potwierdzającego ukończenie pełnego cyklu szczepień na COVID-19 i niepoddawanie się następnie obowiązkowej 12-dniowej kwarantannie.

W tym samym czasie obywatele krajów UE, Izraela, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej mogli wjechać do Gruzji bez szczepień i kwarantanny, przedstawiając dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR na koronawirusa i wykonując podobny test trzeciego dnia pobytu w kraju.

Niektórzy ekonomiści szacują, że każdy dzień blokady kosztuje firmy z branży gastronomicznej oraz hotelarskiej do 5 mln USD przychodów. Gospodarka skurczyła się w zeszłym roku o 5,1 proc. Krajowa waluta lari straciła na wartości, a ceny wzrosły w ciągu ostatniego roku. Według oficjalnych danych ponad 162 200 Gruzinów straciło dochody do listopada, jeszcze przed rozpoczęciem drugiej rundy obostrzeń.

Powiązany artykuł