Armenia: Władze zdrowotne spodziewają kolejnej fali zakażeń COVID-19

Infekcje koronawirusem w Armenii prawdopodobnie ponownie wzrosną w nadchodzących tygodniach po spadku w tym miesiącu do najniższego poziomu od roku, ostrzegł w piątek wysoki rangą urzędnik ds. zdrowia publicznego.

Armeńskie Ministerstwo Zdrowia podało, że tylko 102 osoby uzyskały pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 w ciągu ostatniego dnia, znacznie mniej z ponad 1000 przypadków dziennie wielokrotnie rejestrowanych w pierwszej połowie kwietnia.

Tendencja spadkowa rozpoczęła się pod koniec kwietnia, pomimo ciągłego, pobłażliwego egzekwowania dystansu społecznego i przepisów sanitarnych narzuconych rok temu przez rząd Armenii. Trwało to nawet po tym, jak rząd formalnie zezwolił ludziom na nienoszenie masek na zewnątrz. Większość z nich przestała to robić na początku tego roku. Dzienna liczba nowych przypadków zgłaszanych przez Ministerstwo Zdrowia w ciągu tego miesiąca zwykle nie przekraczała 100.

Gajane Sahakian, zastępca szefa Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w ministerstwie powiedziała, że sytuacja jest teraz na drodze do ponownego wzrostu zakażeń. „Podczas gdy tempo reprodukcji wirusa wahało się od 0,3 do 0,5 trzy lub cztery tygodnie temu, teraz możemy powiedzieć, że wynosi powyżej 1”, powiedziała Sahakian na konferencji prasowej. Powiedziała, że ​​Armenia powinna odnotowywać co najmniej 600 przypadków dziennie w ciągu kilku tygodni.

Kraj ma za sobą wybory parlamentarne po dwóch tygodniach intensywnej kampanii. Bardzo niewiele osób nosiło maski lub stosowało dystans podczas zgromadzeń wyborczych organizowanych przez liczne grupy polityczne. Niektóre wiece przedwyborcze przyciągały dziesiątki tysięcy ludzi. Sahakian przyznała, że bardziej zaraźliwy wariant Delta również przyczyni się do nowej fali infekcji. Wariant Delta jest już rozpowszechniony w Rosji, która jest głównym źródłem zagranicznych turystów odwiedzających Armenię.

Sahakian dodała, że utrzymujący się brak powszechnego zainteresowania szczepieniem COVID-19 również źle wróży sytuacji epidemiologicznej w kraju. Do tej pory tylko 2 procent populacji otrzymało pierwszą dawkę szczepionki. Organy ds. zdrowia w Armenii odnotowały nieco ponad 5600 zgonów związanych z koronawirusem od początku pandemii.