Gruzja opóźnia ponowne otwarcie gospodarki

Rząd gruziński zapowiedział, że plany zniesienia ograniczeń dotyczących koronawirusa, które miały nastąpić od 1 lutego, będą w większości opóźnione.

Zgodnie z nowymi planami ogólnokrajowa godzina policyjna o godzinie 21:00 będzie obowiązywać do 1 marca. Restauracje i inne punkty gastronomiczne również pozostaną zamknięte.

W Adżarii kawiarnie i restauracje będą mogły zostać ponownie otwarte od 1 lutego tylko z miejscami na zewnątrz.

Handel i transport z dalszymi obostrzeniami

Transport publiczny w Tbilisi, a także cały międzymiastowy transport publiczny nie zostaną wznowione zgodnie z planem 1 lutego, a zostaną ponownie uruchomione 1 marca. Jednak transport publiczny zostanie wznowiony od 1 lutego w Batumi, Zugdidi, Gori i Poti. Ośrodki zimowe, w tym popularne kurorty Guraduri i Bakuriani, również pozostaną zamknięte do 1 marca.

Sklepy i centra handlowe w Tbilisi, Kutaisi i Rustavi, gdzie były zamknięte od grudnia, zostaną ponownie otwarte w lutym, ale tylko w dni powszednie. Od 15 lutego targi pod dachem i na świeżym powietrzu zostaną ponownie otwarte w całym kraju. Rząd zapowiedział również, że planuje wznowić regularne połączenia lotnicze od lutego.

Firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną zatrudniające 30 lub więcej pracowników będą zobowiązane do testowania co najmniej 20 proc. swoich pracowników co dwa tygodnie, a rząd utworzy portal internetowy, na którym firmy mogą rejestrować się na bezpłatne testy.

Przedstawiciele biznesu ostrzegają przed bankructwem

20 stycznia 13 dużych stowarzyszeń biznesowych, które twierdzą, że zatrudniają łącznie prawie 430 000 pracowników, ostrzegło rząd gruziński przed ponownym odroczeniem ponownego otwarcia gospodarki kraju.

Ograniczenia dotyczące centrów handlowych i rynków zewnętrznych oraz miejskiego i międzymiastowego transportu publicznego zostały wcześniej złagodzone w połowie stycznia. Decyzja o opóźnieniu częściowego ponownego otwarcia nastąpiła po ośmiodniowym złagodzeniu niektórych ograniczeń antykoronawirusowych podczas przerwy noworocznej od 24 grudnia do 2 stycznia.

Poza tym od 26 listopada Gruzja pozostaje zamknięta, zakazując imprez kulturalnych, siłowni i basenów, a także formalnie zezwalając sklepom jedynie na świadczenie usług dostawczych (z wyjątkiem sklepów pierwszej potrzeby i aptek). Do decyzji skłoniły się codzienne nowe przypadki koronawirusa, które powoli zbliżały się do 4000 przypadków dziennie.

Grupy biznesowe zaczęły stawać się bardziej głośne po tym, jak gruzińskie władze medyczne i służby zdrowia zaczęły spekulować na temat możliwej „trzeciej fali epidemii”, chyba że ponowne otwarcie od lutego zostałoby przeprowadzone ostrożnie. „Kraj jest na skraju zbawienia lub całkowitego zniszczenia.” – czytamy w oświadczeniu stowarzyszeń biznesowych.

Powołując się na „stagnację gospodarczą”, wzywali rząd do pilnego ponownego otwarcia wszystkich sektorów gospodarki, stosując surowe zasady ustalone przez epidemiologów i połączone z masowymi testami.

Ożywienie gospodarki, według stowarzyszeń biznesowych, wymagałoby ponownego uruchomienia całego transportu publicznego, międzynarodowych połączeń lotniczych, ponownego wykorzystania restauracji, hoteli, turystyki, centrów handlowych i sklepów detalicznych.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Gruzja opóźnia ponowne otwarcie gospodarki”

Możliwość komentowania została wyłączona.