Kolejna rudna rozmów Tbilisi – Moskwa w pierwszym kwartale 2021 r.

Według gruzińskich źródeł dyplomatycznych ostateczny program rozmów Moskwa – Tbilisi zostanie uzgodniony w najbliższych miesiącach. Nie wyklucza się możliwości wydłużenia listy zagadnień do omówienia.

Sytuacja w stosunkach gospodarczych, powiązaniach humanitarnych i kwestiach transportowych będzie prawdopodobnie przedmiotem rozmów specjalnego wysłannika gruzińskiego premiera ds. uregulowania stosunków z Rosją Zuraba Abaszydze i członka Rady Federacji Federacji Rosyjskiej Grigorija Karasina.

„Planujemy przeprowadzić rozmowy z Karasinem w pierwszym kwartale roku, może w lutym lub marcu. Będzie to spotkanie online. Lepiej byłoby mieć spotkanie na żywo, ale sytuacja epidemiczna nie pozwala na taką możliwość. Planujemy omówić tradycyjne kwestie, takie jak transport, stosunki gospodarcze i powiązania humanitarne”. – powiedział rosyjskim mediom Abaszydze.

Gruzja zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją po uznaniu przez Rosję niepodległości Abchazji i Osetii Południowej w 2008 roku. Od 2012 roku bezpośredni dialog między oboma krajami jest podtrzymywany jedynie poprzez spotkania między wysłannikami – Abaszydze i Karasinem. Ich ostatnie spotkanie na żywo odbyło się w Pradze w listopadzie 2019 r.

Kolejną rundę konsultacji zaplanowano na marzec 2020 r., ale ze względu na pandemię koronawirusa strony zdecydowały się przejść na format rozmów online. Ostatnia runda rozmów odbyła się w formie zdalnej w listopadzie 2020 r.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Kolejna rudna rozmów Tbilisi – Moskwa w pierwszym kwartale 2021 r.”

Możliwość komentowania została wyłączona.