Armenia: Sąd Najwyższy oddala sprawę Koczarjana jako niezgodną z konstytucją

Sąd Konstytucyjny Armenii orzekł za niezgodne z konstytucją postawienie zarzutu Robertowi Koczarjanowi, drugiemu prezydentowi Armenii, art. 300 ust. 1 kodeksu karnego. W rezultacie jego sprawa zostanie zamknięta, a proces umorzony.

Przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Armen Dilanyan ogłosił rozwiązanie sprawy byłego prezydenta Armenii w piątek, po rozpoczęciu dyskusji nad konstytucyjną meritum sprawy 23 marca.

W lipcu 2018 r. Robert Koczarjan został oskarżony o „obalenie porządku konstytucyjnego” w śmiertelnej rozprawie z opozycją 2008 r., w wyniku której zginęło 10 osób.

Został oskarżony wraz z ormiańskim rządem Serjanem Ohanyjanem, Armenem Gevorgjanem i Jurijem Chaczaturowem, którzy w 2008 roku służyli odpowiednio jako minister obrony, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i szef garnizonu wojskowego w Erywaniu. We wrześniu 2019 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tymczasowe aresztowanie Koczariana naruszyło jego „prawo do wolności”.

Premier Armenii Nikol Paszynian, który stał na czele rządu od czasu objęcia władzy w aksamitnej rewolucji w 2018 r., wezwał do przeprowadzenia referendum w celu zreformowania Sądu Konstytucyjnego zimą 2020 r. Plany referendum zostały jednak zniszczone po drugiej wojnie o Górski Karabach.

Robert Koczarjan wyraził chęć wzięcia udziału w możliwych przedterminowych wyborach Armenii pod koniec stycznia. Koczarjan obwinił Paszyniana i jego administrację o porażkę w wojnie z Azerbejdżanem i wezwał do „pełnoprawnej” integracji z Rosją.

Jedna odpowiedź do “Armenia: Sąd Najwyższy oddala sprawę Koczarjana jako niezgodną z konstytucją”

Możliwość komentowania została wyłączona.