Prezydent Gruzji spotyka się z urzędnikami UE i NATO w Brukseli

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, w czasie dwudniowej wizyty w Brukseli, spotkała się z przywódcami UE i NATO. Prezydent Gruzji omówiła z urzędnikami UE i NATO szereg kwestii, w tym solidarność z partnerami w zakresie COVID, strategiczną rolę UE w regionie, Partnerstwo Wschodnie i dalszą drogę Gruzji do integracji europejskiej.

Zurabiszwili podziękowała przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi za wsparcie UE dla Gruzji od początku pandemii koronawirusa, zauważając, że Gruzja szuka teraz samodzielnej drogi, aby uzyskać dostęp do szczepionek.

Podczas spotkania z prezydent Gruzji, Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell „podkreślił ogromne znaczenie, porozumienia gruzińskich partii politycznych, które muszą znaleźć wspólny język w obecnej sytuacji politycznej w kraju”.

COVID-19 oraz sytuacja w okupowanych regionach tematem rozmów

Borrell i Zurabiszwili omówili również sytuację w zakresie bezpieczeństwa i sytuacji humanitarnej w okupowanych przez Rosję regionach Abchazji i Osetii Południowej, która budzi wielkie zaniepokojenie dla ludności pozbawionej swobody przemieszczania się i późniejszego negatywnego wpływu na ich źródła utrzymania i dostęp do opieki zdrowotnej.

Borrell potwierdził „pełne zaangażowanie UE w pokojowe rozwiązanie konfliktu” w Gruzji i jej „zdecydowane poparcie” dla suwerenności i integralności terytorialnej tego kraju w granicach uznanych na arenie międzynarodowej. W ramach wizyty w Brukseli prezydent Gruzji omówiła również współpracę dwustronną oraz sytuację regionalną z królem Belgii Filipem.

,,Rosja jest odpowiedzialna za naruszenie praw człowieka w okupowanych regionach Abchazji i Osetii Południowej.” – stwierdził szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Gruzji. Stoltenberg dodał, że „Gruzja jest jednym z najważniejszych partnerów NATO i mamy bliskie partnerstwo polityczne i silną praktyczną współpracę”. Powiedział, że jest miejsce na dalsze wzmacnianie współpracy NATO-Gruzja.

,,W zeszłym roku wzmocniliśmy pakiet merytoryczny NATO-Gruzja, więc możemy również dalej zacieśniać naszą praktyczną współpracę: mamy biuro łącznikowe NATO w Tbilisi, mamy wspólne centrum szkolenia i emulacji, a dzięki rozszerzonemu pakietowi skupiamy się na innych, ale w tym wdrażanie projektów bezpiecznej komunikacji, dalsze wsparcie dla wspólnego centrum szkoleniowo-emulacyjnego oraz więcej ćwiczeń NATO-Gruzja w 2022 roku.”– powiedział szef NATO.

Stwierdził, że oczekuje się, że NATO i Gruzja będą dalej wzmacniać współpracę w dziedzinie morskiej. Stoltenberg zaznaczył, że Gruzja powinna kontynuować reformy, aby zostać członkiem sojuszu. ,,Potrzebujemy silnych instytucji demokratycznych. Musimy się upewnić, że mamy więcej niż i zdolnych instytucji bezpieczeństwa. I oczywiście cywilna kontrola zarówno nad wojskiem, jak i służbami wywiadowczymi. We wszystkich tych kwestiach pracujemy razem, a reforma jest kluczowym wysiłkiem, kluczowym zadaniem Gruzji na drodze do członkostwa w NATO .”– powiedział Stoltenberg.

Powiązany artykuł