Paryż wyraża zgodę na zawarcie z Erywaniem umowy o dostawie sprzętu wojskowego

Paryż zgadza się na zawarcie porozumienia z Erywaniem w sprawie dostaw sprzętu wojskowego, powiedziała francuska minister Europy i spraw zagranicznych Catherine Colonna podczas konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Armenii Araratem Mirzojanem w Erywaniu.

„Francja wyraziła zgodę na zawarcie przyszłego traktatu z Armenią, który umożliwi dostarczenie Armenii sprzętu wojskowego, aby Armenia mogła zapewnić jej obronę. Jasne jest, że nie mogę jeszcze szczegółowo omawiać tej kwestii” – powiedziała francuska minister.

„Napisałam także formalnie list do przedstawiciela UE Josepa Borrella z prośbą o rozszerzenie misji obserwacyjnej i wzmocnienie jej mandatu, tak aby była bardziej użyteczna dla Armenii. Proponowałem także włączenie Armenii do Europejskiego Mechanizmu Pokojowego, takiego jak np. program realizowany dla Mołdawii” – dodała Colonna.

Francuska minister wyraziła także nadzieję, że „UE i jej członkowie zaczną wysyłać te same jasne sygnały, co Francja – że wszelkie działania zagrażające integralności terytorialnej Armenii spotkają się z bardzo wyraźną i ostrą reakcją”. „Mam nadzieję, że możemy pokładać nadzieje także w innych partnerach i przyjaciołach, w szczególności mam na myśli Stany Zjednoczone” – powiedziała.

Na pytanie, czy dla Francji ważne jest, aby Armenia zaprzestała współpracy z OUBZ na rzecz ww. porozumienia, Ararat Mirzojan odpowiedział: „Nasi partnerzy nigdy nie stawiali nam takiego żądania ani nawet pytania”.

Francja będzie miała konsula honorowego w Sjuniku

Minister miała odwiedzić także miasto Goris w obwodzie Sjunik, jednak nie doszło do tego ze względu na złe warunki pogodowe.

„Bardzo chciałbym pojechać do Sjunik, który jako pierwszy region został zmobilizowany do przyjęcia uchodźców, ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich ziem. Chciałabym także pojechać do Goris, gdyż powołaliśmy tam konsula honorowego, który wzmocni obecność Francji w tym ważnym regionie” – powiedziała Colonna, podkreślając, że jej wizyta w Armenii jest także „sposobem pokazać, że Francja będzie bardzo czujna wobec wszelkich zagrożeń dla integralności terytorialnej Republiki Armenii”.