Kirgistan: Parlament zatwierdza nową strukturę rządu

Parlament w Kirgistanie zatwierdził nowy, usprawniony rząd – pierwszy utworzony od czasu kryzysu politycznego, który wywrócił kraj do góry nogami w październiku zeszłego roku po wyborach parlamentarnych.

41-letni premier Ulugbek Maripow został mianowany szefem rządu, kończąc pięcioletnią kadencję na stanowisku przewodniczenia Izbie Obrachunkowej.

Maripow nadzoruje znaczne kurczenie się machiny rządowej. Liczba organów wykonawczych, w tym ministerstwa i organy, takie jak Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego (GKNB), została zmniejszona z 22 do 16.

W rezultacie nastąpi połączenie Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów, a także służby podatkowej i celnej. Agencja zajmująca się zwalczaniem przestępstw gospodarczych zostanie zlikwidowana i będzie pełniła swoje funkcje w resorcie MSW. To przycinanie zyskało serdeczne poparcie prezydenta Sadyra Żaparowa, który powiedział, że pomoże powstrzymać „wypływ pieniędzy z budżetu” i „zoptymalizować niepotrzebne agencje rządowe”.

Walka z COVID jednym z wyzwań nowego gabinetu

„Wydają miliardy ze skarbca i nie przynoszą żadnych korzyści obywatelom” – powiedział Żaparow w tym tygodniu. „Zrezygnowaliśmy ze wszystkiego, co przekraczało wymagania. Pozostało tylko 12 ministerstw.” – stwierdził prezydent Kirgistanu. „Dla małego kraju, jakim jest Kirgistan, nawet 12 ministerstw to za dużo. Ale na razie przy tym zostaniemy.” – powiedział Żaparow.

Maripov opisał swoje główne cele na pierwsze 100 dni kierowania rządem – zajęcie się ekonomicznymi skutkami wybuchu epidemii COVID-19, zmierzenie się z pilnymi kwestiami energetycznymi i przygotowanie się do sezonu siewnego. „Nowy rząd nie będzie się angażował w politykę. Nasza kadra będzie pracować tylko nad podniesieniem gospodarki i rozwojem sektora socjalnego.” – powiedział nowy szef rządu. Maripov szczególnie podkreślał swój dystans do polityki, stwierdzając 3 lutego, że „nie ma ambicji politycznych”.

Gorące krzesło

Może to dobre i ostrożne podejście nowego szefa rządu. Praca premiera w Kirgistanie jest niebezpieczna i podatna na dymisje. Jeden z ostatnich premierów, Mukhammedkaliy Abylgaziyev, który pracował do 2020 roku, został aresztowany w zeszłym miesiącu pod zarzutem korupcji. Poprzednik Abylgaziyeva, Sapar Isakov, sprawujący urząd od sierpnia 2017 r. do kwietnia 2018 r., również został uwięziony pod zarzutem korupcji, ale uważa się, że w październiku uciekł z kraju w wyniku zawirowań politycznych.

Chociaż nowy gabinet jest mniejszy, zawiera kilka znajomych twarzy, co wskazuje, że przywódcy krajowi są niechętni dążeniu do całkowitej nieciągłości, zwłaszcza że lista doświadczonych i chętnych urzędników jest niewielka. Ośmiu członków nowej Rady Ministrów służyło w rządzie tymczasowym, który prowadzi sprawy od końca ubiegłego roku.

Jedną z godnych uwagi znajomych postaci w aparacie rządowym jest Kamczybek Tashiyev, sojusznik polityczny Żaparowa, który zachowuje stanowisko szefa GKNB. Minister obrony Taalaibek Omuraliyev pełnił już różne funkcje rządowe w latach 2011-2014. Obaj politycy są w bliższy lub dalszy stopniu politycznymi sprzymierzeńcami Żaparowa.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Kirgistan: Parlament zatwierdza nową strukturę rządu”

Możliwość komentowania została wyłączona.