Mizerne plany szczepień na COVID-19 w Azji Centralnej

Wdrażanie szczepień COVID-19 w Azji Centralnej zapowiada się na powolne i dalekie od masowego charakteru. Mimo wszystko rządy Tadżykistanu i Uzbekistanu podchodzą z optymizmem do kwestii szczepień. Jeśli wierzyć oficjalnym rządowym liczbom, w państwach regionu nie ma tragedii.

Ale czy statystki przedstawiane przez Biszkek, Nur-Sułtan, Duszanbe i Taszkent są wiarygodne? To pozostaje tajemnicą.

Kazachstan, najbogatszy kraj regionu, ma wielotorową strategię szczepień. W połowie grudnia rząd ogłosił, że zakończył pierwszą i drugą fazę badań klinicznych nad lokalnie opracowaną szczepionką o nazwie QazCovid-in. Spekuluje się, że rozpoczęła się kluczowa trzecia faza, a urzędnicy optymistycznie przewidują, że ludność może zacząć być szczepiona w najbliższych dwóch-trzech miesiącach.

Własna szczepionka w Kazachstanie już w lutym?

„Masowe szczepienia domową szczepionką rozpoczną się w marcu 2021 r.” – powiedział niedawno premier Askar Mamin. Jednak niektóre daty i liczby podawane przez Mamina są wątpliwe. Powiedział, że fabryka produkująca QazCovid-in zostanie uruchomiona już w marcu i będzie w stanie produkować ponad 60 milionów dawek rocznie.

W międzyczasie inny zakład w centrum Karagandy będzie odpowiedzialny za produkcję rosyjskiego Sputnika V – powiedział w grudniu wiceminister zdrowia Marat Szormanow. Rosja zgodziła się dostarczyć Kazachstanowi 2 miliony dawek dla zakładu w Karagandzie.

Wyniki analizy jakości partii pochodzących z zakładu Karaganda spodziewane są do końca stycznia. Jeśli okaże się, że szczepionka jest bezpieczna, władze służby zdrowia zaczną ją wprowadzać w lutym. Ministerstwo Zdrowia planuje początkowo zaszczepić 10 milionów ludzi w wieku od 18 do 60 lat, co stanowi 55 procent całej populacji. Dla tego planu nie określono ram czasowych. Urzędnicy powiedzieli, że inne grupy wiekowe zostaną zaszczepione, gdy zostaną uznane za całkowicie bezpieczne dla nich.

Jeśli chodzi o bardziej znane szczepionki zagraniczne, sytuacja jest skomplikowana. „Warunki przechowywania i transportu szczepionki Pfizer są bardzo trudne, co znacznie komplikuje jej transport i stosowanie w naszym kraju.” – powiedział Szormanow. Ministerstwo zdrowia mimo wszystko powiedziało dziennikarzom, że prowadzi negocjacje z firmą Pfizer w sprawie pozyskania szczepionki, ale stwierdziło, że nie jest jeszcze pewne, ile dawek chce kupić.

Kazachstan przyłączył się w sierpniu do globalnego mechanizmu dzielenia się szczepionkami znanego jako COVAX, ale wskazał, że nie wiąże zbyt wielu nadziei związanych z tym mechanizmem.

Uzbekistan liczy na Rosję

Uzbekistan przystąpił do programu COVAX w sierpniu. W zeszłym miesiącu przedstawiciele resortu zdrowia powiedział, że Taszkent liczy na zamówienie w ramach tej inicjatywy 2 milionów dawek szczepionki.

W grudniu rozpoczęła trzeci etap badań klinicznych nad szczepionką opracowywaną przez chińską firmę Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical. Zakłada się, że dostawa tej samej szczepionki byłaby możliwa, gdyby wyniki były pozytywne. Rosja zobowiązała się dostarczyć 1 milion dawek Sputnika V w celu zaszczepienia uzbeckich pracowników migrujących. Uzbekistan prowadzi również negocjacje z innym rosyjskim producentem leków, Vector, który obecnie pracuje nad opracowaniem swojej szczepionki EpiVacCorona.

Nie jest jasne, w jaki sposób urzędnicy byli w stanie stwierdzić w listopadzie, że zamierzają zaszczepić 60 procent populacji do połowy 2021 roku. Chociaż powszechnie podawano, że urzędnicy dokonali takiej prognozy, wydaje się, że wszystkie odniesienia do liczby 60 procent zostały usunięte z rządowych witryn internetowych.

Zwycięstwo w walce z pandemią?

Ogólny obraz epidemiologiczny w Kazachstanie i Uzbekistanie wygląda generalnie różowo w kategoriach względnych, jednak w porównaniu z katastrofami, które spotkały na wiosnę wiele krajów Europy Zachodniej, nie mówiąc już o Stanach Zjednoczonych i Rosji.

W połowie stycznia w Kazachstanie było około 11 500 aktywnych przypadków. To niemała liczba, ale w porównaniu, na przykład, z prawie 565 000 przypadków we Włoszech, które mają trzykrotnie większą populację niż Kazachstan, jest skromna. Jeśli chodzi o Uzbekistan, władze twierdzą obecnie, że mają tylko około 900 aktywnych przypadków – kropla w morzu wobec 33 milionów mieszkańców. Uzbekistan zamknął nawet obiekty stworzone specjalnie do radzenia sobie z kryzysem COVID-19. Wiarygodność takich optymistycznych ocen jest jednak trudna do potwierdzenia lub obalenia.

Tadżykistan posunął się jeszcze dalej, jeśli chodzi o zwycięstwo nad COVID-19. Prezydent Emomali Rahmon, przekazując życzenia noworoczne, stwierdził, że koronawirus w kraju prawie całkowicie zniknął. Jakby na tę przechwałkę, służby zdrowia zgłosiły w tym roku zaledwie kilkanaście nowych przypadków.

Jednak od samego początku epidemii tadżyccy urzędnicy ds. zdrowia grali szybko i luźno z posiadanymi przez siebie faktami. System testów jest słaby, a lekarze przez cały kryzys byli silnie naciskani, aby powstrzymać się od przekazywania złych wiadomości. Duszanbe nadal planuje realizować program szczepień. Navruz Jafarov, zastępca szefa Państwowej Służby Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego, powiedział latem ubiegłego roku, że rząd negocjuje z Rosją pomoc na tym froncie.

Jak informowały media w Tadżykistanie rząd w Duszanbe zażądał 1,8 miliona dawek szczepionki w ramach inicjatywy COVAX. Dla Tadżykistanu głównym warunkiem zakupu szczepionek jest uznanie ich przez Światową Organizację Zdrowia i transport do kraju.

Problemy logistyczne

Jest to zresztą problem większości krajów regionu. Szczepionki Pfizer i Moderna w szczególności stanowią poważne wyzwanie logistyczne, ponieważ muszą być przechowywane w bardzo niskich temperaturach, których brakuje biednym krajom, takim jak Tadżykistan i Kirgistan. Nawet w stosunkowo zamożnym Kazachstanie, jakość placówek medycznych gwałtownie spada wraz z podróżą z głównych ośrodków miejskich.

Ministerstwo Zdrowia Kirgistanu przechodzi już proces certyfikacji szczepionek produkowanych przez firmę Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. 10 stycznia poinformował, że pod auspicjami swojego zaangażowania w COVAX otrzymał próbki od obu firm.

„Aby użyć szczepionki Pfizer, musimy mieć możliwość przechowywania w łańcuchu dostaw w temperaturze -70 stopni Celsjusza. Niestety nie mamy takiego łańcucha dostaw magazynowych, więc sprawa będzie musiała zostać dokładnie zbadana.” – powiedział wiceminister zdrowia Nurbolot Usenbayev w tym tygodniu. Rząd kirgiski zamówił za pośrednictwem COVAX 1,2 miliona dawek szczepionki.

To wystarczyłoby na około jedną piątą populacji, więc Kirgistan, podobnie jak wszyscy inni w regionie, liczy na to, że Rosja dostarczy Sputnik V. Przemawiając 4 stycznia, minister zdrowia Alymkadyr Beishenaliyev powiedział serwisowi informacyjnemu Kaktus, że Sputnik V byłby bardziej odpowiedni dla Kirgistanu, ponieważ wymaga łatwiejszej do opanowania temperatury przechowywania -20 stopni Celsjusza.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Mizerne plany szczepień na COVID-19 w Azji Centralnej”

Możliwość komentowania została wyłączona.