Azerbejdżański gaz ziemny w Bułgarii od 31 grudnia

Od 31 grudnia 2020 r. Bułgaria zacznie otrzymywać gaz ziemny z Azerbejdżanu – poinformowały służby prasowe Bułgarskiej Rady Ministrów.

„Zgodnie z umową podpisaną między Bułgargazem a państwowym koncernem naftowym SOCAR z Azerbejdżanu, rocznie do Bułgarii będzie dostarczany miliard metrów sześciennych gazu ziemnego ze złoża Shah Deniz 2 na okres 25 lat” – czytamy w komunikacie bułgarskiego rządu.

Premier Bułgarii Bojko Borisow powiedział na ostatnim posiedzeniu rządu, że azerbejdżański gaz będzie dostarczany do Bułgarii przez Grecję za pośrednictwem Południowego Korytarza Gazowego (w tym gazociągu TAP).

Rurociąg Transadriatycki (TAP), 878-kilometrowy system transportu gazu przecinający Grecję, Albanię, Morze Adriatyckie i Włochy 15. listopada rozpoczął działalność komercyjną. Projekt ma na celu zwiększenie dywersyfikacji źródeł i tras w Europie, zwłaszcza, że Unia Europejska stara się zmniejszyć swoją zależność od Rosji.

Projekt został zrealizowany zgodnie z harmonogramem cztery i pół roku po inauguracji prac budowlanych w Salonikach. TAP to europejska odnoga Południowego Korytarza Gazowego, projektu będącego bramą, która będzie transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z Azerbejdżanu na kilka rynków w Europie.

Minister energii Temenuzhka Petkova zwróciła uwagę na znaczenie porozumienia z Azerbejdżanem. „To niezwykle ważny kontrakt, który wiąże się z realizacją naszych priorytetów – dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego” – powiedziała Petkova.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Azerbejdżański gaz ziemny w Bułgarii od 31 grudnia”

Możliwość komentowania została wyłączona.