Uzbekistan przerwie dostawy gazu do Tadżykistanu?

W warunkach światowego ograniczenia eksportu gazu, Uzbekistan w tym roku zwiększył dostawy gazu ziemnego do Tadżykistanu. Minister energetyki Uzbekistanu Alisher Sutlonov powiedział w czwartek, że Uzbekistan ograniczy jednak eksport gazu do swojego sąsiada z powodu krajowych niedoborów energii.

Według danych statystycznych Uzbekistanu, w tym roku średnie miesięczne dostawy gazu ziemnego do Tadżykistanu wyniosły 22 mln m3, czyli prawie dwukrotnie więcej niż średnie miesięczne dostawy gazu ziemnego w zeszłym roku.

W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy tego roku Uzbekistan dostarczył około 250 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego do Tadżykistanu. Agencja Statystyki przy Prezydencie Tadżykistanu podaje, że w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku dostawy gazu ziemnego z Uzbekistanu w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy tego roku wzrosły 1,6-krotnie, czyli o 9 mln USD.

Uzbekistan sprzedaje obecnie gaz ziemny do Tadżykistanu po kursie 120,00 USD za 1000 metrów sześciennych, czyli o 30,00 USD mniej niż międzynarodowa cena gazu ziemnego. Tymczasem klienci indywidualni w Uzbekistanie otrzymują gaz ziemny po cenie 38,00 USD za 1000 m3.

Przypomnijmy że, Uzbekistan wznowił dostawy gazu ziemnego do Tadżykistanu w kwietniu 2018 roku, kończąc sześcioletnią przerwę spowodowaną różnicami dyplomatycznymi. Gaz kierowany jest do Tadżykistanu rurociągiem Muzrabad-Duszanbe.

W 2018 roku Tadżykistan zaimportował 55 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego z Uzbekistanu za 6,9 mln USD. W 2019 roku Tadżykistan znacząco zwiększył import gazu ziemnego z sąsiedniego Uzbekistanu. W ubiegłym roku importował 140 mln m3 uzbeckiego błękitnego paliwa za 17,7 mln USD.

Obecnie uzbecki gaz ziemny w Tadżykistanie konsumują głównie przedsiębiorstwa przemysłowe. Głównym odbiorcą uzbeckiego gazu ziemnego w Tadżykistanie jest Tadżycka Firma Aluminiowa (TALCO). Według niektórych źródeł zużywa około 80 procent importu gazu ziemnego w tym kraju.

Uzbekistan wstrzymał dostawy gazu rurociągiem do Tadżykistanu 31 grudnia 2012 r. po tym, jak obie strony nie uzgodniły cen gazu po wygaśnięciu kontraktu. Uzbekistan, jedyny dostawca gazu do Tadżykistanu, rutynowo wstrzymywał dostawy gazu do swojego sąsiada w związku ze skargami o brak płatności. Uzbeckie ceny gazu ziemnego zmieniały się kwartalnie w zależności od światowych trendów, a Tadżykistan musiał dokonywać wtedy przedpłat co dziesięć dni.

Oznaki odwilży w stosunkach między Tadżykistanem a Uzbekistanem pojawiły się we wrześniu 2016 r. W latach od uzyskania niepodległości stosunki dwustronne nękane były nieufnością, sporami o zasoby wodne i jawną wrogością. Obie strony podjęły wobec siebie szereg środków karnych. Prezydent Szawkat Mirzijojew wyraził zainteresowanie „zresetowaniem” stosunków z Tadżykistanem.

Powiązany artykuł