Armenia: MFW zatwierdza transzę pożyczki w wysokości 37 mln USD

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wypłacił nową ratę 37 milionów USD pożyczki, która ma pomóc Armenii uporać się z pandemią koronawirusa i konsekwencjami gospodarczymi.

Transze pożyczki przyniosły około 332 mln USD łącznej kwoty środków przyznanych temu krajowi w ramach promesy kredytowej MFW o wartości 443 mln USD.

MFW zatwierdził program pożyczkowy w maju, kiedy gospodarka Armenii pogrążyła się w recesji po trzech latach silnego wzrostu. Decyzja zapadła wkrótce po tym, jak rząd Armenii ogłosił plany pożyczki około 540 milionów USD, aby zrównoważyć poważny niedobór dochodów podatkowych i sfinansować wysiłki mające na celu powstrzymanie pandemii.

Gospodarcze nieszczęścia Armenii spotęgowała sześciotygodniowa wojna w Górskim Karabachu, która wybuchła pod koniec września.

W weekendowym oświadczeniu ogłaszającym wypłatę, MFW powiedział, że gospodarka Armenii skurczy się w tym roku o ponad 7 procent „Wsparcie finansowe Funduszu pomoże Armenii sprostać tym wyzwaniom, w tym pilnym społecznym i ekonomicznym skutkom pandemii COVID-19” – czytamy w oświadczeniu.

„Władze zareagowały proaktywnie, aby złagodzić społeczno-gospodarcze i zdrowotne skutki tych wstrząsów”. Budżet na 2021 r. jest odpowiedni, biorąc pod uwagę słaby wzrost, i jest osadzony w jasnej średniookresowej strategii budżetowej. Władze nadal są zdecydowane podejmować działania mające na celu ochronę zdolności obsługi zadłużenia, w wyniku czego oczekuje się, że dług publiczny spadnie do około 60 procent PKB w średnim okresie ”- stwierdził Tao Zhang, zastępca dyrektora zarządzającego MFW.

W projekcie budżetu, nad którym debatował armeński parlament, rząd przewidywał wzrost PKB na poziomie 3,2 proc. w 2021 r. MFW spodziewa się, że gospodarka Armenii wzrośnie tylko o 1 proc. W swoim oświadczeniu w tym względzie stwierdzono, że perspektywy gospodarcze kraju „zależą od przewidywanego globalnego ożywienia i wdrożenia reform krajowych”. Dram – waluta armeńska, osłabiła się w stosunku do dolara amerykańskiego o prawie 6 procent w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Armenia: MFW zatwierdza transzę pożyczki w wysokości 37 mln USD”

Możliwość komentowania została wyłączona.