Azerbejdżan i Turcja świętują zwycięstwo wielką paradą w Baku

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan w czwartek (10. grudnia) ponowił apel o zmianę przywództwa w Armenii w trakcie defilady zwycięstwa w Baku upamiętniającej zwycięstwo Azerbejdżanu i klęskę Armenii w wojnie o Górski Karabach.

Erdoğan, który zapewnił Azerbejdżanowi wsparcie militarne i dyplomatyczne w niedawno zakończonej wojnie, pośrednio poparł przeciwników premiera Armenii Nikola Paszyniana, którzy naciskają na rezygnację szefa rządu.

„Chcemy, aby naród ormiański uwolnił się od ciężaru przywódców, którzy pocieszają ich kłamstwami z przeszłości i skazują ich na ubóstwo” – powiedział Erdoğan. „Jeśli mieszkańcy Armenii wyciągną wnioski z tego, co wydarzyło się w Karabachu, będzie to początek nowej ery”.

Armenia i Turcja podpisały w 2009 r. przełomowe porozumienie pokojowe w celu przywrócenia więzi i otwarcia wspólnej granicy po stuleciu wrogości wynikającej z ludobójstwa Ormian dokonanego przez siły osmańskie podczas I wojny światowej. Jednak umowa nigdy nie została ratyfikowana, a stosunki pozostały napięte.

Erdoğan wystosował podobny apel o zmianę polityczną w Armenii 27. września, w dniu rozpoczęcia sześciotygodniowej wojny w Karabachu. Walki zostały wstrzymane w zeszłym miesiącu po tym, jak rosyjskie siły pokojowe zostały rozmieszczone na mocy porozumienia, które zapewniło zdobycie terytorialne Azerbejdżanu, bliskiego sojusznika Turcji.

Erdoğan, który odbierał paradę w Baku z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, powiedział, że teraz istnieje również potrzeba pociągnięcia etnicznych sił ormiańskich do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zniszczenie wiosek, miast i meczetów.

Siły armeńskie zaprzeczają takim oskarżeniom. Mówią, że siły azerbejdżańskie i zagraniczni najemnicy są odpowiedzialni za zniszczenia kulturowe i okrucieństwa na dużą skalę. Baku temu zaprzecza.

Podczas czwartkowej parady helikoptery z flagami Turcji i Azerbejdżanu przeleciały nad Morzem Kaspijskim, prawie 3000 tureckich i azerbejdżańskich żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem przemaszerowało przez główny plac Baku, obok trybuny prezydenckiej. W paradzie wzięły udział również jednostki holujące zdobyczny sprzęt sił zbrojnych Armenii.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Azerbejdżan i Turcja świętują zwycięstwo wielką paradą w Baku”

Możliwość komentowania została wyłączona.