Kazachstan i Uzbekistan rozszerzają współpracę gospodarczą

Premier Kazachstanu Askar Mamin i premier Uzbekistanu Abdulla Aripov spotkali się w kazachskim Turkiestanie. Szefowie rządów omówili kwestie handlu, gospodarki, inwestycji, rolnictwa, gospodarki wodnej i energetycznej, transportu i logistyki oraz współpracy celnej, a także współpracy przemysłowej i interakcji międzyregionalnych.

Szczególną uwagę zwrócono na realizację planu praktycznych działań w celu rozszerzenia i pogłębienia współpracy między Kazachstanem a Uzbekistanem na lata 2020-2022, kwestie tworzenia regionalnego systemu dystrybucji towarów, Międzynarodowe Centrum Handlu i Współpracy Gospodarczej na granicy Kazachstanu i Uzbekistanu oraz modernizację przejść granicznych.

Uzbekistan jest głównym partnerem handlowym Kazachstanu w regionie Azji Centralnej – na koniec 2019 roku handel dwustronny wzrósł o 21,2 proc. do 4,5 mld USD. Oba kraje zamierzają zwiększyć handel dwustronny do 10 miliardów dolarów.

Szefowie rządów wzięli udział w ceremonii otwarcia kazachsko-uzbeckiej spółki zajmującej się produkcją tekstyliów w Turkiestanie – Turkiestan Textile. Fabryka odzieży znajduje się na obszarze dwóch hektarów w strefie przemysłowej Turkiestanu. Wielkość inwestycji to 700 milionów kazachskich tenge. Przedsiębiorstwo stworzy ponad 1000 nowych miejsc pracy.

Mamin zapoznał Aripova z nową infrastrukturą społeczną, sportową, transportową i turystyczną Turkiestanu – międzynarodowym lotniskiem, salą kongresową, ośrodkiem Uly Dala Eli, stadionem Turkiestan Arena, Pałacem Uczniów, hotelem Rixos Turkiestan, a także z postępami budowy wielofunkcyjnego kompleksu turystycznego Karawanseraj i meczetu na 5 tys. miejsc.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Kazachstan i Uzbekistan rozszerzają współpracę gospodarczą”

Możliwość komentowania została wyłączona.