Przywódcy Armenii i Karabachu omawiają powojenną odbudowę

Premier Nikol Paszynian spotkał się z liderem Ormian z Górskiego Karabachu Araikijem Harututjanem. Tematem rozmów była obecna sytuacja w regionie i stan wdrażania porozumienia pokojowego z 10. listopada.

Witając prezydenta nieuznawanej republiki Arcachu, Paszynian stwierdził: ,,Panie prezydencie, witam pana w Erywaniu, jest to nasze pierwsze spotkanie po zakończeniu działań wojennych. Oczywiście przeżyliśmy razem dość trudne czasy, podejmowaliśmy trudne decyzje; teraz, jak uzgodniliśmy, musimy skoncentrować nasze wysiłki na przywróceniu normalnego życia w Arcachu, zapewnieniu powrotu naszych rodaków, stworzeniu niezbędnych warunków”.

„Rząd Armenii podjął już szereg decyzji dotyczących pomocy finansowej dla naszych rodaków w Arcachu. Oczywiście te działania będą kontynuowane. Opublikowałem „mapę drogową”, którą znasz, omówiliśmy ją, a tutaj naszym głównym zadaniem jest przywrócenie normalnego życia Arcachu, zapewnienie gwarancji socjalnych rodzinom zabitych żołnierzy i obywateli, ustalenie los zaginionych jak najszybciej i zapewnić socjalne gwarancje ich rodzinom, niepełnosprawnym żołnierzom i ogólnie realizować prace socjalno-psychologiczne” – powiedział premier.

Podkreślił, że po wojnie zarówno Armenia, jak i Arcach potrzebują dużych inwestycji i „musimy współpracować, aby zapewnić te inwestycje”. Arajik Harututjan podkreślił znaczenie powrotu Ormian do Karabachu. „Szanowny Panie Premierze, dziękuję za spotkanie. Tak naprawdę nie tylko na co dzień, ale także w czasie wojny mieliśmy okazję przedstawić sytuację w okresie powojennym. Dziś chcę zauważyć, że przepływ do Artsakh, powrót naszych rodaków jest dość szybki”. Lider Ormian z Arcachu dodał, że 25 000 ludzi powróciło do regionu w ciągu ostatnich pięciu dni, a przepływ trwa nadal.

Podziękował także rządowi Armenii za odpowiedź na społeczne potrzeby rodaków. „W najbliższych dniach będzie realizowanych kilka programów socjalnych, w szczególności pomoc finansowa trafi do każdego obywatela Arcachu, który przeprowadził się do Republiki Armenii, a nasi rodacy, którzy stracili mieszkanie, otrzymają 300 000 dram na jednego mieszkańca” – powiedział Harututjan dodając, że będą realizowane także inne programy łagodzenia napięć społecznych.

„Chciałbym szczególnie podziękować Ormianom, wszystkim naszym rodakom w Republice Armenii, którzy przez półtora miesiąca gościli mieszkańców Arcachu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że pogoda się ochładza, a koszty mediów wzrosną, przez siedzibę operacyjną w Erywaniu staramy się zwrócić część kosztów mediów, także naszym rodakom w Armenii, którzy udostępnili swoje nieruchomości, hotele czy obiekty . Mamy tu dużo do zrobienia”- powiedział Harutyunyan.

„W pierwszym etapie planujemy powrót naszych rodaków do Arcachu. Ci, którzy zostali pozbawieni domów, będą przenoszeni etapami, tak abyśmy mogli dostosować się i rozwiązać problemy społeczne. Jestem pewien, że w najbliższej przyszłości nie będzie problemów społecznych w wyniku inwestycji; będziemy w stanie wspólnie zrealizować zaplanowane programy społeczno-gospodarcze”- stwierdził prezydent Republiki Arcachu.

Powiązany artykuł