Duszanbe gospodarzem spotkania szefów dyplomacji Kirgistanu i Tadżykistanu

Minister spraw zagranicznych Kirgistanu Rusłan Kazakbajew spotkał się podczas wizyty roboczej w Tadżykistanie ze swoim tadżyckim odpowiednikiem Sirojiddinem Muhriddinem.

Według służby prasowej kirgiskiego MSZ spotkanie odbyło się w wąskim i rozbudowanym formacie. Na początku rozmowy Kazakbajew krótko poinformował o rozwoju wewnętrznej sytuacji politycznej w Republice Kirgiskiej.

Ministrowie spraw zagranicznych omówili szereg aktualnych zagadnień dotyczących stosunków dwustronnych kirgisko-tadżyckich, perspektyw dalszego rozwoju współpracy politycznej, handlowej i gospodarczej, wodno-energetycznej, kulturalnej i humanitarnej.

Kazakbajew i Muhriddin zgodzili się na zintensyfikowanie prac stron w ramach Kirgisko-Tadżyckiej Komisji Międzyrządowej do kompleksowego rozpatrzenia kwestii bilateralnych, której kolejne 17. posiedzenie zaplanowano na 2021 r. w Biszkeku.

Na sugestię Kazakbajewa ministrowie porozumieli się co do zbadania powołania Rady Biznesu Kirgisko-Tadżykckiego, a także wspólnych przedsięwzięć na obszarach przygranicznych.

W celu rozwoju współpracy transportowej Muhriddin zaproponował zorganizowanie w najbliższej przyszłości konsultacji on-line między przedstawicielami agencji lotniczych obu krajów.

Szczególnie podkreślono znaczenie kontynuowania posiedzeń grup roboczych delegacji kirgiskich, tadżyckich rządów w celu przyśpieszenia procesu regularnego i trwałego delimitacji granicy państwa kirgisko-tadżyckiego.

Strony uzgodniły, że w krótkim czasie opracują program krok po kroku (mapa drogowa) w celu rozwiązania pilnych problemów dwustronnych. W wyniku negocjacji podpisano program współpracy MSZ Kirgistanu i Tadżykistanu na lata 2021-2022.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Duszanbe gospodarzem spotkania szefów dyplomacji Kirgistanu i Tadżykistanu”

Możliwość komentowania została wyłączona.