Tadżykistan i Rosja zakończyły duże wspólne ćwiczenia wojskowe

Zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe Tadżykistanu i Rosji, które rozpoczęły się 19 kwietnia i obejmowały ponad 50 tys. personelu wojskowego, zakończyły się w sobotę – poinformowało Ministerstwo Obrony Tadżykistanu.

„Podsumowując wyniki szef resortu obrony Tadżykistanu wysoko ocenił gotowość uczestników wspólnych ćwiczeń na dużą skalę.” – powiedział rzecznik ministerstwa Faridun Mahmadalizoda.

Poinformowano również, że dowódca rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego, generał pułkownik Aleksander Łapin, określił te ćwiczenia jako „ważne i aktualne w obecnej niestabilnej sytuacji” i pochwalił wzajemnie korzystną współpracę wojskową Tadżykistanu i Rosji.

Ćwiczenia taktyczne odbyły się w dniach 19-23 kwietnia na poligonach Harb-Maidon, Momirak i Sambuli w Tadżykistanie. W udział wzięło ponad 50 000 pracowników personelu wojskowego, w tym 9 000 żołnierzy tadżyckich i ponad 2 500 żołnierzy z 201. bazy wojskowej Rosji w Tadżykistanie.

Zaangażowano około 700 rodzajów sprzętu wojskowego i specjalnego z Tadżykistanu i Rosji, w tym samoloty szturmowe Su-25SM, śmigłowce Mi-24 i Mi-8, czołgi T-72, bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone, wielopoziomowe instalacje Grad i Uragan, wyrzutnie rakiet oraz działa artyleryjskie Gvozdika i Akatsiya.

W ćwiczeniach wzięli udział szefowie administracyjni 25 miast i regionu tadżykistańskiego regionu Khatlon, a także funkcjonariusze organów ścigania i służb specjalnych. W końcowej fazie ćwiczeń siły zbrojne Tadżykistanu i Rosji przeprowadziły operację mającą na celu zapobieżenie przekroczeniu granicy, wykrycie i wyeliminowanie hipotetycznego wroga. Żołnierze przeprowadzali także różne manewry na nizinach i wyżynach, a także w miastach, miasteczkach i obiektach o znaczeniu strategicznym.