Kirgistan: Nagła rezygnacja ministra spraw zagranicznych

Minister spraw zagranicznych Kirgistanu Ruslan Kazakbajew złożył rezygnację i został zastąpiony przez pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Jeenbeka Kulubajewa. Dymisja ministra spraw zagranicznych wywołała szereg pytań.

Rzecznik prezydenta Erbol Sultanbaev powiedział, że Kazakbajew zrezygnował z powodu przeniesienia. W tej chwili nie wiadomo, czym będzie się zajmować.

Kazakbajew był z prezydentem Sadyrem Żaparowem podczas ostatniej wizyty w Azerbejdżanie. W czasie, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę wpływa na świat, w tym na republiki postsowieckie, ministerstwo spraw zagranicznych Kazakbajewa wzywało do pokoju i platformy dialogu. Kirgistan wielokrotnie wyrażał swoją neutralność w tej kwestii.

Przyczyny rezygnacji?

Niektórzy wiązali rezygnację Kazakbajewa z neutralnym stanowiskiem Biszkeku, inni sugerują, że mogą istnieć inne powody rezygnacji bliższego Moskwy ministra. Rusłan Kazakbajew dwukrotnie pełnił funkcję ministra, gdy kraj był w zamieszaniu i wniósł znaczący wkład w rozwiązanie tej sytuacji. Jako minister był otwarty, ze szczególnym naciskiem na dyplomację ekonomiczną.

W Kirgistanie może być odczytane za niefortunne fakt, że Rusłan Kazakbajew podał się do dymisji. Jest ministrem, który dobrze zna swoją pracę. Doświadczenia w stosunkach międzynarodowych, państwowości i profesjonalizmie w znacznym stopniu przyczyniły się do stabilizacji kraju po protestach w 2020 roku.

Być może ​​przyczyną dymisji ministra była próba zacieśnienia przez MSZ współpracy politycznej i gospodarczej z krajami Zachodu i WNP. Powiedział, że decyzja, by nie organizować parady wojskowej w Biszkeku 9 maja oraz zakazując umieszczania znaków „Z”, mogła rozzłościć Rosję,.

Rosja domaga się teraz jednostronnej polityki jako dominującego kraju po inwazji na Ukrainę. Po drugie, rosyjska presja podzieliła rząd kirgiski, a niektórzy twierdzą, że nadszedł czas na dystans, inni twierdzą, że ważne jest utrzymywanie stosunków z rosyjskim rządem.
Świat odrzuca teraz ideę neutralności i bezstronności i domaga się jasnego stanowiska nawet od najmniejszych państw. Biszkek nie wydał oświadczenia nieakceptującego działania Rosji na Ukrainie w porównaniu z jego dwoma sąsiadami: Kazachstanem i Uzbekistanem.

Kazakbajew kieruje MSZ od 14 października 2020 r. W 2015 roku został wybrany do Jogorku Kenesh (parlament Kirgistanu) z partii Respublika-Ata-Jurt. Pełnił również funkcję ministra spraw zagranicznych w latach 2010-2012. Kazakbajew był wcześniej w partii Respublika jako jeden z najbliższych sojuszników Omurbeka Babanowa osiem lat temu.

Nowy szef MSZ przechodzi od Żaparowa

Rusłan Kazakbajew urodził się 18 maja 1967 roku we wsi Beisheke, regionie Talas. Ukończył Politechnikę Frunze w 1991 roku z dyplomem w dziedzinie motoryzacji i inżynierii pojazdów, a w 2002 roku na Kirgiskim Uniwersytecie Narodowym – prawo. W 2004 roku ukończył Akademię Dyplomatyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Kirgiskiej.

Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Jeenbek Kulubajew został przedstawiony 23 kwietnia. 59-letni Jeenbek Kulubajew od sierpnia 2021 r. kieruje departamentem polityki zagranicznej administracji Prezydenta. Wcześniej zajmował szereg wyższych stanowisk w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pełnił także funkcję ambasadora Kirgistanu w Malezji, Chinach i Kazachstanie. Jeenbek Kulubaev urodził się 5 kwietnia 1963 r. w regionie Issyk-Kul. Ukończył Instytut Wojskowy w Moskwie, a później Instytut Dyplomatyczny Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin.