Przywódcy Afganistanu i Tadżykistanu pogłębiają współpracę bilateralną

W poniedziałek 29 marca prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon spotkał się ze swoim afgańskim odpowiednikiem Mohammadem Ashrafem Ghanim.

Obie strony rozmawiały o stanie i perspektywach dalszej ekspansji współpracy bilateralnej między Tadżykistanem a Afganistanem.

Delegacje omawiały kwestie związane ze współpracą bilateralną obu krajów w dziedzinie energetyki, w tym budową hydroenergetyki, wdrażaniem wspólnych programów w energetyce, a także realizacją projektu CASA 1000.

Zwrócono także uwagę na konieczność zintensyfikowania prac międzyrządowej komisji ds. współpracy handlowej i gospodarczej. W szczególności przywódca tadżycki zaproponował powołanie tadżycko-afgańskiej rady roboczej.

Ponadto w ramach współpracy w zwalczaniu ekstremizmu i terroryzmu strony uznały za stosowne powołanie wspólnej komisji ds. Współpracy w zakresie bezpieczeństwa i kontroli granicznej. Spotkanie zakończyło się podpisaniem szeregu dokumentów dotyczących współpracy.

Strony podpisały mapę drogową współpracy w dziedzinie polityki, bezpieczeństwa, handlu, transportu, tranzytu, energii i kultury. Ustalono także plan działań w ramach porozumienia o współpracy resortów spraw wewnętrznych Tadżykistanu i Afganistanu w zwalczaniu terroryzmu, przestępczości zorganizowanej i narkotyków w latach 2021-2022.