Kazachstan chce uniknąć wiosennej kwarantanny

Kazachstan musi powstrzymać pandemię COVID-19 i zrobić wszystko, aby uniknąć masowej wiosennej kwarantanny – powiedział 16. listopada prezydent kraju Kassym-Jomart Tokajew.

„Druga fala pandemii będzie pod wieloma względami inna i będzie miała miejsce w trudnym okresie dla gospodarki kraju. Musimy to wziąć pod uwagę. Dziś cały świat stoi przed tym wyzwaniem, które wiąże się nie tylko z bezpośrednimi stratami niektórych branż. Dlatego obecnym zadaniem jest powstrzymanie pandemii bez uciekania się do kwarantanny w scenariuszu wiosennym”– powiedział Tokajew podczas wideokonferencji z członkami rządu, burmistrzami miast i regionów.

W Kazachstanie od 16. marca do 11. maja obowiązywał stan wyjątkowy. Mieszkańcom pozwolono wyjść z domów tylko do sklepu, pracy, i szpitala. Wielu pracowników przeszło na pracę zdalną.

Tokajew wezwał wszystkich obywateli do przestrzegania ścisłej dyscypliny, spójności i traktowania ze zrozumieniem tymczasowych środków ograniczających. Przede wszystkim jest to konieczne dla zdrowia Kazachów – zaznaczył.

Prezydent w trakcie spotkania podziękował lekarzom, policjantom, wojskowym i wszystkim, którzy stoją na pierwszej linii walki z pandemią. Potwierdzono, że wirus dotarł do Kazachstanu około 13. marca 2020 r. Zakażeni byli wtedy dwaj obywatele Kazachstanu przebywających w Ałmaty, którzy wrócili z Niemiec.

Tego samego dnia potwierdzono jeszcze dwa przypadki, w których jedna kobieta przyjechała z Włoch do stolicy kraju – Nur-Sułtan, a druga z Niemiec również do Ałmaty.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Kazachstan chce uniknąć wiosennej kwarantanny”

Możliwość komentowania została wyłączona.