Sadyr Żaparow rezygnuje z funkcji p.o. prezydenta Kirgistanu

Pełniący obowiązki prezydenta Kirgistanu Sadyr Żaparow zrezygnował z funkcji prezydenta kraju, w związku ze zgłoszeniem swojej kandydatury na prezydenta Republiki Kirgiskiej w najbliższych wyborach prezydenckich.

Żaparow wygłosił w sobotę przemówienie do narodu. „Jak wiecie, w naszym kraju trwają przygotowania do wyborów prezydenckich. Złożyłem też dziś wniosek o udział w wyborach prezydenckich, w związku z którym zwracam się do Państwa” – powiedział w wystąpieniu.

Żaparow potwierdził, że zdecydował się zrezygnować z funkcji prezydenta kraju, a także zawiesić uprawnienia premiera Republiki Kirgiskiej i jako zwykły obywatel wziąć udział w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Przedterminowe wybory prezydenckie w Kirgistanie zaplanowano na 10. stycznia 2021 r. Konstytucja Kirgistanu zabrania osobie pełniącej funkcję prezydenta lub tymczasowego prezydenta udziału w wyborach prezydenckich.

Żaparow podziękował wszystkim siłom politycznym, osobom publicznym, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego, mediów, świata nauki za poparcie kandydatury. Wyraził głęboką wdzięczność posłom parlamentu, którzy w obecnej sytuacji politycznej, mimo nacisków różnych sił politycznych, zaufali i konstruktywnie współpracowali.

„Ponadto chciałbym podziękować szefom wszystkich rządów, władz państwowych i samorządowych za wspólną pracę. Szanuję wszystkich moich przyszłych przeciwników i życzę im sukcesów”– powiedział Żaparow.

Talant Mamutow nowym pełniącym obowiązki prezydenta Kirgistanu

Talant Mamutow będzie nowym pełniącym obowiązki prezydenta Kirgistanu. W swoim oświadczeniu powiedział, że ludność Kirgistanu „w krótkim czasie pokojowo pokonała ostry kryzys polityczny po niepokojach społecznych w dniach 5.-6. października, wzmacniając ich jedność”.

„Podejmowane są zdecydowane kroki w celu wzmocnienia walki z korupcją. Zintensyfikowano prace nad ochroną i rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw. Podejmowane są działania zapobiegawcze w celu ustabilizowania sytuacji epidemicznej w kraju”- powiedział Mamytow.

Zwrócił też uwagę, że Kirgistan jest gotowy do dalszego pogłębiania partnerstwa z krajami bliskiej i dalekiej zagranicy. „Wszystkie zobowiązania międzynarodowe, poprzednie dwustronne i wielostronne porozumienia i porozumienia są w pełni realizowane” – podkreślił pełniący obowiązki prezydenta Kirgistanu.

Obowiązki premiera zawieszone

Oficjalne uprawnienia premiera Sadyra Żaparowa zostały zawieszone do czasu ustalenia wyników wyborów prezydenckich – poinformowało biuro prasowe rządu Kirgistanu.

Żaparow zawiesił również swoją działalność na stanowisku premiera kraju w związku z nominacją jego kandydatury na prezydenta Kirgistanu. Obowiązki premiera Republiki Kirgiskiej powierzono pierwszemu wicepremierowi Artemowi Nowikowowi.

Jedna odpowiedź do “Sadyr Żaparow rezygnuje z funkcji p.o. prezydenta Kirgistanu”

Możliwość komentowania została wyłączona.