Uzbekistan: ABR zatwierdza kredyt na modernizację połączeń kolejowych

Azjatycki Bank Rozwoju (ABR) zatwierdził pożyczkę w wysokości 121 mln USD dla Uzbekistanu na dokończenie modernizacji sieci kolejowej we wschodnich regionach kraju, poinformował w środę ABR.

Pożyczka jest dodatkiem do 80-milionowego finansowania ABR zatwierdzonego w 2017 r., aby pomóc zelektryfikować 145,1 km torów kolejowych między miastami Pap, Namangan i Andiżan w Dolinie Fergańskiej w Uzbekistanie.

Zauważając, że pożyczka pomoże stymulować wzrost gospodarczy w gęsto zaludnionej Dolinie Fergańskiej oraz poprawić handel i połączenia regionalne, ABR stwierdził, że dalsze wsparcie pomoże zapewnić bezpieczną i częstszą eksploatację pociągów w zmodernizowanej sieci kolejowej.

„Projekt zwiększy atrakcyjność kolei jako przyjaznego dla środowiska, niezawodnego i niedrogiego środka transportu dla mieszkańców Uzbekistanu” – uważa główny specjalista ds. Transportu ADB w Azji Centralnej i Zachodniej Ko Sakamoto.

Oczekuje się, że modernizacja sieci kolejowej wschodniego Uzbekistanu pobudzi również turystykę i handel między Uzbekistanem a jego sąsiadami, ponieważ jest ona częścią Korytarza 2 Programu Regionalnej Współpracy Gospodarczej w Azji Środkowej (CAREC).

Połączenie kolejowe w Dolinie Fergańskiej jest również uważane za istotną część proponowanego projektu kolejowego Chiny-Kirgistan-Uzbekistan. Program CAREC, ustanowiony w 1997 roku przez ABR, to program mający na celu wspieranie współpracy gospodarczej między krajami regionu Azji Centralnej.