Talibowie instalują sprzęt do gromadzenia danych biometrycznych na granicy afgańsko-uzbeckiej

Źródła uzbeckie w Termezie donoszą, że talibowie zainstalowali na granicy afgańsko-uzbeckiej specjalne urządzenia do zbierania danych biometrycznych. Obecnie granicę przekracza się głównie w jednym kierunku – z Afganistanu do Uzbekistanu, na wizie uzbeckiej.

Od pewno czasu zaczęły się kształtować dobrosąsiedzkie stosunki między talibami a Taszkentem. W zeszłym tygodniu poinformowano, że około 300 wagonów towarowych zostało przeniesionych z Uzbekistanu do Afganistanu. Jak dotąd żadna ze stron nie ogłosiła oficjalnie, jaki ładunek został załadowany do pociągów. Według doniesień medialnych większość ładunku to żywność.

Według doniesień uzbeckich, 5 września Talibowie zainstalowali sprzęt do zbierania danych biometrycznych w punkcie kontrolnym na granicy z Uzbekistanem. Według nieoficjalnych informacji personel pracujący przy tym sprzęcie to pracownicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, czyli afgańskiej policji za poprzedniego rządu Afganistanu.

Do 5 września ludzie mogli wjeżdżać do Uzbekistanu z Afganistanu na uzbeckich wizach. Teraz Talibowie zainstalowali maszyny biometryczne na posterunku granicznym. Są wspierani przez afgańskie siły bezpieczeństwa, które działały pod starym rządem. Mają listy sporządzone za poprzedniego rządu  sprawców przestępstw, tych, którym nie pozwolono opuścić kraju, czy tych, którzy pracowali z obcokrajowcami. Talibowie nie przepuszczają tych ludzi z listy, nawet jeśli mają wizy do Uzbekistanu.

Większość osób przemieszczających się z Afganistanu do Uzbekistanu to biznesmeni – kupcy afgańscy i uzbeccy wraz z towarami. Duża liczba pociągów towarowych zatrzymała się po stronie uzbeckiej, wraz z poważniejszymi sukcesami talibów w Afganistanie. Według źródeł uzbeckich 400 wagonów było wypełnionych produktami takimi jak cukier, mąka, ryż i masło. Od czasu przejęcia władzy przez talibów w Kabulu 15 sierpnia pojawiły się oznaki, że obie strony są gotowe do wznowienia stosunków dwustronnych, zwłaszcza handlowych.

Pierwszy wiceprzewodniczący Senatu Uzbekistanu Sadyk Safajew powiedział, że ważna jest realizacja porozumień osiągniętych z poprzednim rządem w Kabulu w sprawie projektów regionalnych. Pierwszego września koleją towarową dotarły do ​​Afganistanu dwa uzbeckie pociągi. Był to pierwszy ładunek handlowy, który przybył do kraju od czasu przejęcia kontroli przez talibów.

Gratulując Uzbekistanowi z okazji Dnia Niepodległości, talibowie nazwali Uzbekistan „partnerem” i powiedzieli, że są gotowi wspierać regionalne projekty zaproponowane przez Taszkent. Dwa tygodnie temu Konsulat Generalny Afganistanu w Termezie ogłosił w oficjalnym oświadczeniu, że w Uzbekistanie mieszka około 2000 Afgańczyków. Wielu z nich martwi się o życie swoje i swoich bliskich pozostawionych w domu.